اخلاق حرفه‌ای لازمه موفقیت در هر فعالیتی است

0
910

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر جزو بزرگ ترین بنگاه‌های اقتصادی کشور است که در سطح بین‌المللی فعالیت دارد. مدیریت بخش‌های گوناگون چنین بنگاهی وظیفه دشواری است. دفتر تهران این شرکت از مرکز فعالیت‌های تولیدی مجموعه گل‌گهر دور است، اما از آنجایی‌که جلسات مهم با مدیران و مسئولان کشوری و مدیران خارجی در دفتر تهران برگزار می‌شود، به‌نوعی این دفتر مرکز فرماندهی شرکت به‌شمار می‌رود. ساماندهی چنین دفتری با این وظیفه و حساسیت امری خطیر است. درهمین راستا خبرنگار «فصلنامه تخصصی گوهرسیرجان» به سراغ رئیس دفتر تهران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر رفت و با وی به گفت‌وگو پرداخت. آذرین‌فر در این گفت‌وگو ضمن بیان وظایف رئیس دفتر تهران شرکت گل‌گهر به ارتباط خوب مدیریت این شرکت با واحد روابط عمومی درراستای بهبود و پیشبرد اهداف مجموعه اشاره کرد. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

ریاست دفتر تهران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه وظایفی را برعهده دارد و انجام این وظایف با چه حساسیت‌هایی روبه‌رو است؟

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر یکی از بزرگ ترین شرکت‌های معدنی کشور است. منطقه گل‌گهر با داشتن منابع عظیم سنگ‌آهن، قابلیت تبدیل شدن به قطب معدنی و صنعتی خاورمیانه را دارد. این شرکت در چند سال گذشته علاوه بر سرمایه‌گذاری در بخش معدن، سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در تکمیل زنجیره تولید فولاد و پروژه‌های زیرساختی در شهرستان سیرجان انجام داده است. تمامی این موارد در کنار یکدیگر موجب شده تا این شرکت تبدیل به غول معدنی و صنعتی کشور شود. به‌طور قطع اداره چنین شرکتی با این حجم از فعالیت امری دشوار بوده و پیچیدگی‌های بسیاری دارد.
شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در راستای تحقق اهداف اصلی خود که افزایش تولید مواد معدنی و تکمیل زنجیره تولید فولاد در کشور است و سایر اهداف شرکت مانند انجام مسئولیت‌های اجتماعی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در شهرستان سیرجان و بردسیر به‌عنوان معین اقتصادی این دو شهرستان، روابط و مراودات بسیاری با مسئولان شهرستان سیرجان، استان کرمان و سایر استان‌ها، مسئولان کشوری و مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های غیرایرانی دارد. در بیشتر مواقع جلسات گوناگونی در دفتر تهران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برگزار می‌شود که از حساسیت‌های بالایی برخوردار است و باید تمام برنامه‌ها به‌خوبی و به‌دقت تنظیم شود تا کوچک ترین مشکل و بی‌نظمی به‌وجود نیاید.

به نظر شما، یک مدیر چگونه می‌تواند وظایفی که برعهده دارد را به‌خوبی انجام دهد؟ برخورداری از توانایی مدیریت امری ذاتی است یا اکتسابی؟

مدیریت در هر سطحی نیازمند برخورداری از برخی ویژگی‌های ذاتی و درکنار آن گذراندن دوره‌های آموزشی لازم است. هر فعالیتی نیاز به استعداد ذاتی دارد. به‌عنوان نمونه، فردی که در زمینه هنر دارای استعداد است، اگر در راستای استعدادی که دارد تحت آموزش قرار بگیرد، استعداد هنری او شکوفا خواهد شد. مدیریت نیز از این امر مستثنی نیست. برای آنکه یک فرد بتواند در هر سطحی مدیر موفقی شود باید ویژگی‌‌هایی مانند سیاست، ذکاوت، دقت‌نظر، توانایی انجام برنامه‌ریزی دقیق، هوش ارتباطی و شناختی، سعه‌صدر و… را داشته باشد. حال اگر چنین فردی آموزش‌های لازم را هم در زمینه مدیریت ببیند در نهایت می‌تواند برای مدیریت یک مجموعه آماده شود.
ریاست دفتر باتوجه به نوع کار و وظایفی که دارد، روزانه با افرادی از رده‌های شغلی و اجتماعی گوناگون در ارتباط است و باید بتواند تعامل مناسبی با تمامی این افراد برقرار و بروز هرگونه مشکل و نارضایتی را کنترل کند. به‌طور قطع، برقراری ارتباط مناسب با این افراد و کنترل واکنش‌ها اگر براساس دانش و آموخته‌های علمی انجام شود، نتیجه مطلوب‌تری دربرخواهد داشت. ازاین‌رو، لازم است فردی که به‌عنوان رئیس دفتر انتخاب می‌شود علاوه بر برخورداری از ویژگی‌های شخصیتی برای ایفای این نقش، آموزش‌های لازم را نیز در این زمینه ببیند.

فردی که وظیفه ریاست دفتر شرکت بزرگی مانند گل‌گهر را برعهده دارد باید چه مهارت‌های رفتاری داشته باشد؟

همان‌طور که بیان شد ریاست دفتر شرکتی مانند گل‌گهر با مدیران ارشد و مسئولان استانی و کشوری و مدیران خارجی ارتباط نزدیکی دارد. علاوه بر این، در دفتر شرکت نیز روزانه اتفاقات متعددی رخ می‌دهد که باید تمامی این موارد به‌درستی و با دقت حل‌وفصل شوند. برای آنکه فردی بتواند این حجم از کار را مدیریت کند باید از سعه‌صدر برخوردار و مهارت‌هایی مانند مدیریت بحران، کنترل کارمندان در شرایط سخت، مدیریت استرس و… را داشته باشد. در کنار این موارد از آنجایی‌که مدیردفتر شرکت در ارتباط مستمر با افراد و مسئولانی از رده‌های مختلف است باید به مهارت‌های رفتاری شامل ارتباط کلامی و آداب و معاشرت با مدیران، همکاران و مشتریان مسلط باشد تا بتواند در نخستین برخورد بهترین اثر را روی آن ها بگذارد.

ریاست دفتر باتوجه به نوع کار و وظایفی که دارد روزانه با افرادی از رده‌های شغلی و اجتماعی گوناگون در ارتباط است و باید بتواند تعامل مناسبی با تمامی این افراد برقرار و بروز هرگونه مشکل و نارضایتی را کنترل کند. به‌طور قطع، برقراری ارتباط مناسب با این افراد و کنترل واکنش‌ها اگر براساس دانش و آموخته‌های علمی انجام شود، نتیجه مطلوب‌تری دربرخواهد داشت

داشتن اخلاق‌ حرفه‌ای در مدیریت از چه اهمیتی برخوردار است؟

برخورداری از اخلاق ‌حرفه‌ای لازمه اصلی احراز یک‌شغل است. یکی از عمده‌ترین دغدغه‌های مدیران، بهره‌مند بودن از وجود پرسنلی است که با حس‌مسئولیت و تعهد، وظایف خود را به بهترین نحو انجام دهند و اخلاق حرفه‌ای را رعایت کنند. از آنجایی‌که یک مدیر بسته به نقش مدیریتی خود مسئولیت بیشتری نیز دارد، اخلاق حرفه‌ای برای انتخاب او از اهمیت بالاتری برخوردار است و حتی بر آن بیش از هر ویژگی دیگری تاکید می‌شود. اخلاق‌حرفه‌ای شامل ویژگی‌هایی مانند داشتن روحیه مشارکت، اعتماد، دلبستگی به کار، توانایی برقراری تعامل مناسب و همفکری با سایر افراد و… می‌شود.
ایجاد اخلاق حرفه‌‌ای نیازمند فرهنگ‌سازی درون‌جامعه و سازمان است. بی‌توجهی به مسائل اخلاقی در هر بنگاهی، آن را با مشکلات فراوانی روبه‌روکرده و از حرکت در مسیر توسعه بازمی‌دارد. از آنجایی‌که مدیر دفتر در بسیاری از جلسات مهم شرکت حضور دارد و در جریان تمامی امور قرار می‌گیرد، توجه به ویژگی اخلاق حرفه‌ای برای انتخاب وی ضروری است. رئیس دفتر باید مورد اعتماد، دلسوز و متعهد به سازمان بوده و باتوجه به نوع کار خود روحیه همفکری و تعامل با سایر افراد را نیز داشته باشد.

ارتباط میان ریاست دفتر و مدیریت روابط عمومی شرکت چقدر اهمیت دارد و تا چه حد این ارتباط در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به شکل مناسب برقرار شده است؟

روابط عمومی پل ارتباطی میان درون و بیرون سازمان است. خوشبختانه ارتباط و همکاری خوبی میان مدیریت روابط عمومی و دفتر مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برقرار است. به‌عنوان نمونه، ریاست دفتر همواره اطلاعات لازم را در اختیار واحد روابط عمومی قرار می‌دهد تا این واحد بتواند به مردم منطقه سیرجان، استان کرمان و ملت شریف ایران اطلاع‌رسانی کند و به‌ وظیفه خود که انعکاس اقدامات انجام‌شده در مجموعه است، به‌خوبی عمل کند. باتوجه به بازخوردی که امروز از جامعه درباره گل‌گهر دریافت می‌شود، به نظر می‌رسد که هم حوزه مدیرعامل در انتقال اطلاعات به روابط عمومی موفق عمل کرده و هم اقدامات واحد روابط عمومی در انعکاس اطلاعات مناسب بوده است. باتوجه به افزایش موفقیت‌های مجموعه گل‌گهر ما نیز باید تلاش خود را بیشتر کرده تا اطلاعات مناسبی درباره موفقیت‌های این مجموعه در اختیار مردم قرار دهیم و زمینه مسرت و خوشحالی هموطنان را فراهم کنیم.
در بسیاری از جلساتی که میان مدیران شرکت و مدیران سایرمجموعه‌ها و مسئولان محلی برگزار می‌شود لازم است واحد روابط عمومی مواردی را برای برگزاری این جلسات را فراهم کند که خوشبختانه روابط عمومی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر همواره در این زمینه همکاری خوبی با ریاست دفتر تهران دارد.