افزایش سرمایه گلگهر، بزرگ‌ترین دستاورد حمایتی سهام‌داران

یونس الستی مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
0
538

معادن و صنایع معدنی در توسعه اقتصادی کشورها  نقشی بسزا دارند. از آنجا که ایران در رده کشورهای معدنی دنیا قرار دارد، برای حضور و رقابت در بازارهای بین‌المللی، توجه به ظرفیت و پتانسیل معادن بزرگ اهمیت دارد. بر این اساس، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، با در نظر داشتن مولفه‌هایی همچون توسعه اکتشافات معدنی، حجم بازار سرمایه گسترده و توسعه واحدهای تولیدی، می‌تواند در راستای تحقق اهداف ۲۰۳۰ خود گام‌های اساسی بردارد. افزایش سرمایه برای تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و جدید، یکی دیگر از برنامه‌های مهم در زمینه توسعه پایدار این شرکت به حساب می‌آید که می‌توان از آن به عنوان مهم‌ترین دستاورد سهام‌داران این شرکت نام برد. در این راستا، خبرنگار فصلنامه «گوهر سیرجان» به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نشسته است. یونس الستی تامین سرمایه از طریق سهام‌داران را یکی از پشتوانه‌های اجرایی پروژه‌ها در شرکت معدنی‌ و صنعتی گل‌گهر می‌داند. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن‌ و فلزات ۲۳ درصد سهام شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را در اختیار دارد. به عنوان یکی از سهام‌داران عمده، چه چشم‌اندازی را برای گل‌گهر در سال ۲۰۳۰ متصور هستید؟

با توجه به جایگاه شرکت گل‌گهر و دیدگاه توسعه‌ای مدیران آن، می‌توانیم در چشم‌انداز ۲۰۳۰ شاهد تحولات عظیم در آن شرکت باشیم؛ آینده‌ای روشن که از همین امروز امکان مشاهده نشانه‌های آن وجود دارد. بر اساس برنامه‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰، علاوه بر تحول در اکتشافات جدید معدنی، شرکت رویکرد جدیدی در حوزه سرمایه‌گذاری دارد. در دهه آینده انتظار این است که شرکت گل‌گهر در فراسوی مرزها جایگاه خوبی پیدا کند.

برنامه «گل‌گهر ۲۰۳۰» چیست، چه اهدافی در آن دنبال می‌شود و چه مواردی را در بر می‌گیرد؟

بهره‌برداری از پروژه‌های مختلف یکی از اولویت‌های مهم شرکت گل‌گهر برای تحقق اهداف ۲۰۳۰ است. دو روش برای این موضوع در نظر گرفته شده است: نخست، سوق پیدا کردن منابع به سمت تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و دوم، خروج از پروژه‌هایی که توجیه اقتصادی ندارند. کل برنامه استراتژیک شرکت طی یک دهه آینده پیرامون توسعه همه‌جانبه در زمینه اکتشافات جدید تعریف شده است. از طرف دیگر، در راستای ایجاد پشتوانه برای تکمیل برنامه‌های اجرایی گل‌گهر، به مدیریت شرکت در مجمع عمومی اعلام شده است که کسری منابع برای تکمیل پروژه‌ها یا برنامه اکتشافات جدید از طریق شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تامین خواهد شد.

اولویت طرح‌های مورد نظر گل‌گهر به چند دسته تقسیم‌بندی شده است:

  1. اکتشافات معدنی: به دلیل پیشی گرفتن استخراج مواد معدنی از اکتشاف، استراتژی توسعه پایدار طی یک دهه آینده بر اولویت اکتشاف بنا شده است. در این راستا، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر علاوه بر استفاده از پهنه‌های داخلی شرکت، می‌تواند در قالب شرکت پایا که با مشارکت همه شرکت‌های معدنی و سازمان ایمیدرو تشکیل شده است، از پهنه‌های مشترک این شرکت استفاده کند. همچنین با توجه به اینکه ذخیره احتمالی معدن گوهر‌زمین به حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ میلیون تن می‌رسد، گل‌گهر می‌تواند به بخشی از ذخایر احتمالی این معدن نیز دست پیدا کند تا خوراک صنایع داخلی شرکت از این محل تامین شود. با این حال، تاکید سهام‌داران بر این بود که با توجه به صنایع جانبی موجود در شرکت گل‌گهر، اکتشافات جدید معدنی یک ضرورت مهم است.
  2. بازار سرمایه: حضور فعال در بازار سرمایه یکی از اولویت‌های مورد اجماع سهام‌داران است. تسهیل ورود برخی شرکت‌های تابعه گل‌گهر در بازار سرمایه و عرضه محصولات در بورس از دیگر اولویت‌های سهام‌داران به حساب می‌آید. سهام‌داران بر ورود شرکت‌ها به بازار سرمایه با هدف جذب منابع جدید برای تکمیل پروژه‌های توسعه‌‌ای مجموعه گل‌گهر بر اساس چشم‌انداز ۲۰۳۰ تاکید ویژه می‌کنند.
  3. زیرساخت: تکمیل زیرساخت‌ تمامی طرح‌های توسعه‌ای همچون واحد خردایش و اجرای آن در راستای تحقق اهداف ۲۰۳۰ از دیگر اولویت‌های گل‌گهر در سال ۱۳۹۹ محسوب می‌شود. در کنار افزایش ظرفیت واحدهای کنسانتره شماره ۵، ۶ و ۷ که در کمیته راهبری شرکت مطرح و مصوب شده است، بهبود همه خطوط کنسانتره و افزایش ظرفیت آن‌ها، به‌خصوص تکمیل و اجرای طرح توسعه کنسانتره شماره ۴، مورد تاکید قرار گرفت. بازفرآوری باطله‌ کارخانه‌های کنسانتره و پروژه انتقال آب خلیج فارس به استان کرمان از دیگر طرح‌های مورد اشاره و تاکید سهام‌داران است که به احتمال فراوان، در حدود هجده تا نوزده ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.
    با این حال، درخواست مجموعه سهام‌داران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از مدیریت این شرکت بر پیاده‌سازی نظام حاکمیتی ـ شرکتی و کاهش قیمت تمام‌شده محصولات در راستای سودآوری بر اساس چشم‌انداز ۲۰۳۰ استوار است.‌
بنابراین اولویت نخست مجموعه در زمینه بازار سرمایه توجه به بالا بردن کیفیت بازارگردانی در کنار ثبات در نرخ‌ محصولات عرضه‌شده گل‌گهر در بازار بورس است. ظرفیت مجموعه گل‌گهر در بازار سرمایه با هدف تقویت ثبات و افزایش سرمایه به کار گرفته می‌شود تا گواهی بر شکوفایی گل‌گهر در دهه آینده و مبتنی بر اهداف ۲۰۳۰ باشد.

جایگاه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از لحاظ بورس، فروش، درآمد، میزان دارایی‌ها و سایر موارد را در سال ۲۰۳۰ چگونه پیش‌بینی می‌کنید؟

بازار سرمایه به طور ویژه و مرتب مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. ارزیابی و رصد دائم بازار سرمایه خواست همه سهام‌داران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر است. سهام‌داران انتظار دارند که سیاست و برنامه‌ای مدون و تعیین‌شده در زمینه بازار بورس مد نظر قرار گیرد که از این منظر، برنامه‌ای جامع و سیاستی همه‌جانبه در شرکت گل‌گهر شکل گرفته است. بازارگردانیِ باکیفیت یکی از عملکردهای مثبت شرکت در بازار سرمایه طی سال جاری شناخته می‌شود. به هر اندازه که امکان بالا بردن کیفیت بازارگردانی وجود داشته باشد، عملکرد بورسی شرکت نیز ارتقا می‌یابد. بنابراین اولویت نخست مجموعه در زمینه بازار سرمایه توجه به بالا بردن کیفیت بازارگردانی در کنار ثبات در نرخ‌ محصولات عرضه‌شده گل‌گهر در بازار بورس است. ظرفیت مجموعه گل‌گهر در بازار سرمایه با هدف تقویت ثبات و افزایش سرمایه به کار گرفته می‌شود تا گواهی بر شکوفایی گل‌گهر در دهه آینده و مبتنی بر اهداف ۲۰۳۰ باشد.

سهام‌داران شرکت گل‌گهر چگونه می‌توانند با حمایت خود منجر به تحقق اهداف شرکت در چشم‌انداز ۲۰۳۰ شوند؟

گرایش سرمایـه‌‌های شرکـت بـه سمـت سرمایه‌گذاری در تکمیل پروژه‌های نیمه‌تمام و جدید، یکی از اولویت‌های نخست سهام‌داران است. اکثر سهام‌داران در مجمع اخیر شرکت اتفاق نظر داشتند که به جای پرداخت سود حاصل از فروش محصولات به سهام‌داران، افزایش سرمایه شرکت در اولویت قرار گیرد. این پیشنهاد پس از استقبال سهام‌داران به تصویب کامل اعضای مجمع رسیــد. بنابرایـن توزیـع سـود سهام شرکت‌‎های سهام‌دار با سقف ۱۰ درصد قانونی مد نظر قرار گرفت و مابقی، در راستای تامین هزینه سرمایه‌گذاری و اجرای پروژه‌ها، در سود و زیان انباشته قرار گرفت.
اتخاذ سیاست‌های جدید در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر با هدف افزایش سرمایه‌ شرکت برای تکمیل پروژه‌ها حمایت‌ ایمیدرو و مجموعه دولت را در پی داشته است؛ زیرا با اِعمال سیاست افزایش سرمایه در شرکت گل‌گهر، دریچه‌هایی نو به روی اشتغال‌زایی در این مجموعه گشوده خواهد شد که این امر بزرگ‌ترین دستاورد حمایتی سهام‌داران از شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شناخته می‌شود. بنابراین روند نوگرایانه گل‌گهر در زمینه افزایش سرمایه در راستای تکمیل و تعریف پروژ‌ه‌های نیمه‌تمام و جدید، جایگاه مجموعه گل‌گهر را تا پایان دهه اخیر (همزمان با آغاز ۲۰۳۰) ارتقا می‌دهد.

به نظر جناب‌عالی، تعامل و همگرایی بین سهام‌داران و مدیران در راستای چشم‌انداز «گل‌گهر ۲۰۳۰» باید چگونه تعریف شود؟

در شرکت‌هایی که برخی از اعضای سهام‌دار سهم مدیریتی بالای ۵۰‌ درصد در اختیار دارند اختلاف نظر عمده‌ای به وجود نمی‌آید، ولی در شرکت گل‌گهر، به دلیل فقدان سهم مدیریتی نزد سهام‌داران، در برخی موارد اختلاف نظرهایی به وجود می‌آید که البته در تمامی موارد حل می‌شود. با این حال، تمام اختلاف نظرها به نبود سهم مدیریتی قابل توجه مربوط است؛ زیرا هیچ‌کدام از سهام‌داران سهم بالای ۵۰ درصد شرکت را در اختیار ندارند و سهم سهام‌داران عمده از شرکت به حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد می‌رسد.
در راستای حل این موضوع و جلوگیری از تنش احتمالی، با اتفاق نظر همه سهام‌داران، سیاست‌های جدیدی به تصویب رسید. نتیجه سیاست‌های اخیر این بود که برای هماهنگی کامل میان سهام‌داران در زمینه مسائل جزئی و کلی شرکت در موضوع طرح‌های توسعه، بندی مبنی بر تشکیل کمیته راهبردی به تصویب سهام‌داران رسید. بر اساس این بند، اعضای این کمیته (متشکل از سهام‌داران عمده) موظف‌اند که پیش از طرح و اجرای هر نوع پروژه‌ توسعه‌ای در مجموعه گل‌گهر، موضوع را بررسی و سپس تصویب کنند. تصویب این روش به نوعی می‌تواند جایگزین اِعمال سهم مدیریتی عمده شود. اولین بار است که در صورت‌جلسه مجمع به صورت قانونی تکلیف شده است که به دلیل اینکه سهام‌داران گل‌گهر سهم بالای ۵۰درصد ندارند، تشکیل چنین کمیته‌ای برای تعامل بیشتر رقم بخورد.