به‌همت گل‌گهر سینمای سیرجان بازگشایی شد

0
469

سالن سینمای سیرجان در سال ۱۳۴۸ افتتاح شد، باید بگوییم در سال‌هایی  که بسیاری از شهرهای بزرگتر کشور نیز سینما نداشتند، این شهر دارای سالن سینما شد و شاید یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، ذوق و علاقه مردم شهر به هنر بود.

سینما یکی از نشانه‌های فرهنگ و تمدن هرجامعه‌ای است، اولین سینمای ایران در ۱۲۷۹ در تبریز ساخته شد اما این سینما به‌دلیل عدم دسترسی به فیلم تا سال ۱۲۹۵ تعطیل بود. سالن سینمای سیرجان نیز در سال ۱۳۴۸ افتتاح شد، فاصله زمانی ساخت اولین سینمای کشور با سینمای شهر سیرجان حدود ۵۰ سال است، در سال‌هایی  که بسیاری از شهرهای بزرگ‌تر کشور نیز سینما نداشتند، شهرستان سیرجان دارای سالن سینما شد که یکی از مهم‌ترین دلایل این امر، ذوق و علاقه مردم هنردوست شهرستان سیرجان بود. متاسفانه در سال‌های گذشته سالن  سینمای سیرجان به‌علت فرسودگی بنا تعطیل شد. اما خوشبختانه با همت مجموعه گل‌گهر این سالن بهسازی شد.

حاج اکبری پیرمردی که موهای خود را در سینمای سیرجان سپید کرده از سال‌های شروع کار خود در سینما می‌گوید. از سال ۱۳۵۳ کار بلیط فروشی را در این سینما آغاز کرده است؛ هر روز غروب بعد از کار اداری به سینما آمده و در اینجا بلیط فروش بوده است. حاج اکبری از دوران جوانی و حال و هوای آن زمان می‌گوید. در آن دوران اغلب افرادی که به سینما می‌آمدند جوانان شهر بودند و شور و شوق خاصی برای دیدن فیلم‌های جدید در بین جوانان وجود داشت؛ وی می‌گوید یکی از حسن‌های کار درسینما دیدن تمام‌های فیلم‌ها بود و باعث شده بود که کار در سینما بسیار مورد استقبال باشد. در ادامه حاج اکبری از تعطیلی تنهای سالن سینمای شهر می‌گوید. سالن سینما قدس سیرجان به‌علت فرسودگی تعطیل شد و متاسفانه مردم این شهر از این نعمت بی‌بهره شدند.

درکنار توسعه اقتصادی و صنعتی بایدتوسعه فرهنگی نیز در هر جامعه‌ای رخ دهد. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نیز همواره به امور فرهنگی توجه ویژه‌ای داشته است. شعار این شرکت در حوزه امور فرهنگی همراه فرهنگی سیرجان است. یکی از اقدامات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در راستای عمل به مسئولیت‌های اجتماعی خود اقدام به بهسازی سالن سینما قدس سیرجان بود.  در ادامه حاج اکبری می‌گوید پس از یکسال از شروع بازسازی سینما به همت شرکت گل‌گهر، این سینما بازگشایی شد، با بازسازی این سالن فضای بسیار خوب و راحتی ایجاد شده و درحال حاضر خانواده‌های سیرجانی استقبال بسیار خوبی از سینمای شهر کرده‌اند.