تحقق اقتصاد مقاومتی در سیرجان

منصور مکی آبادی فرماندار سیرجان
0
183

حضور واحدهای صنعتی و معدنی در هر منطقه عاملی مهم برای رشد آن منطقه محسوب می‌شود و مزایایی زیادی را برای منطقه به‌وجود می‌آورد. این مزایا عبارتند از: ایجاد اشتغال، توسعه زیرساخت‌ها در منطقه، توسعه و افزایش روابط فرهنگی میان قومیت‌های مختلف ناشی از مهاجرت افراد مختلف و…، «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» برای مشخص شدن اثرات وجود شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بر منطقه سیرجان به گفت‌وگو با فرماندار سیرجان نشست. منصور مکی‌آبادی معتقد است وجود شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای منطقه سیرجان مزیت‌های فراوانی از جمله ایجاد اشتغال و توسعه منطقه سیرجان را به‌همراه داشته است. این شرکت تلاشی جدی جهت به‌کارگیری نیروی بومی در منطقه دارد، در کنار این موارد، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تلاش‌های مثبتی جهت توسعه منطقه سیرجان داشته است. وی در ادامه به موفقیت‌های شهرستان سیرجان و شرکت گل‌گهر در تحقق اقتصاد مقاومتی اشاره و ابراز امیدواری کرد، با همکاری بیشتر این شرکت در فعالیت‌های اجتماعی وضعیت منطقه بهبود یابد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

باتوجه به اینکه استان کرمان یکی از سه استان پایلوت اقتصاد مقاومتی انتخاب شده است، جنابعالی روند اجرای اقتصاد مقاومتی را در شهرستان سیرجان چگونه ارزیابی می‌کنید؟

پس از ابلاغ سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی از سوی مقام معظم رهبری وهمچنین تاکیدات رئیس جمهور محترم و مصوبات هیات دولت پیگیری و اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در استان کرمان و شهرستان سیرجان آغازشد. همانطور که مستحضر هستید استان کرمان به‌عنوان یکی از سه استان پایلوت کشور انتخاب شد و علی رغم نبودن تجربه و سوابق اجرای چنین کارهایی در کشور، در همین زمان در سطح استان و شهرستان اقدامات مهم و تاثیرگذاری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی انجام شد.

شهرستان سیرجان که در اکثر حوزه‌ها دارای پتانسیل و مزیت نسبی است، در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در شهرستان سیرجان سعی شد با استفاده از این پتانسیل‌ها و مزیت‌های موجود و فعال‌سازی آن‌ها اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی کلمه پیاده سازی و اجرا شود.

یکی از اقدامات انجام شده در این زمینه پرداخت تسهیلات بود. در حوزه صنعت و معدن حجم تسهیلاتی که تا کنون طی دو سال اخیر از محل رونق تولید و منابع داخل شهرستان پرداخت شده بالغ بر ۵۷۰ میلیارد ریال به ۳۴ بنگاه صنعتی است و در بخش کشاورزی مبلغ ۳۲۴۰ میلیارد ریال پرداخت شده که موجبات رونق را در این دو بخش فراهم نموده است.

علاوه بر این پروژه‌هایی در حال حاضر در محدوده مجتمع گل‌گهر در حال ساخت هستند که این پروژه‌ها نیز دقیقا در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و تحقق خود کفایی کشور و افزایش صادرات هستند و در مجموع بحث اقتصاد مقاومتی در شهرستان با قدرت در حال پیگیری است و این امر مورد تایید کلیه دستگاه‌های نظارتی استان نیز قرار گرفته و خوشبختانه شهرستان سیرجان رتبه‌های خوبی را در ارزیابی انجام شده کسب کرده است.

یکی از موکدات اقتصاد مقاومتی بنا به فرموده مقام معظم رهبری افزایش تولید و اشتغال بود، که اجرای افزایش تولید و اشتغال در سطح شهرستان سیرجان به شدت پیگیری شد و نتیجه بسیار مناسبی نیز در این زمینه حاصل شده است.

 

در سال اخیر شهرستان سیرجان در زمینه افزایش اشتغال و تولید که یکی از موکدات اقتصاد مقاومتی است، چه دستاوردهایی را کسب کرده است؟

در زمینه افزایش اشتغال شهرستان نکته مهم این است که نرخ بیکاری شهرستان طی چهار سال اخیر از ۲/۱۶ به ۸/۱۱ درصد رسیده که این موضوع علی رغم افزایش قریب ۵۶ هزار نفر به جمعیت شهرستان محقق شده، در سال جاری تا کنون قریب ۵۶۵۷ نفر ثبت در سامانه رصد شده که مربوط به ایجاد اشتغال مستقیم افراد است و شهرستان سیرجان حایز رتبه اول اشتغال در سطح استان کرمان است.

جنابعالی فعالیت‌ها و طرح‌های توسعه‌ای شرکت گل‌گهر را چه میزان منطبق با شعار اقتصاد مقاومتی ارزیابی می‌کنید؟

طرح‌ها و پروژه‌های تعریف شده در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر منطبق با اجرای اقتصاد مقاومتی است، پروژه‌هایی که درحال حاضر در مجتمع گل‌گهر در دست ساخت هستند، در آینده نزدیک سیرجان را به یکی از قطب‌های تولید فولاد کشور تبدیل خواهند کرد و این منطقه زنجیره تولید فولاد را از معدن تا محصول نهایی خواهد داشت و همین امر مزایای بسیاری برای منطقه و کشور به‌همراه خواهد داشت. همچنین به بهره‌برداری رسیدن این پروژه‌ها و طرح‌ها با توجه به تاثیری که در زمینه خودکفایی کشور و افزایش صادرات در حوزه فولاد دارند، دقیقا منطبق بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی هستند. مضاف براینکه با به بهره‌برداری رسیدن این طرح‌های توسعه‌ای و صنایع وابسته به آن، حجم بالای اشتغال در سطح شهرستان ایجاد خواهد شد. تمام موارد بیان شده از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی در شهرستان و کشور است.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه نقشی در توسعه صنعتی منطقه سیرجان داشته است؟

مجتمع معدنی و صنعتی گل‌گهر از لحاظ فن‌آوری و نوع صنایع و تاسیساتی که در این مجتمع در حال فعالیت هستند و از حیث میزان اشتغال ایجاد شده در این مجتمع موتور پیشران در شهرستان سیرجان است. یکی دیگر از اقدامات مهم انجام شده در زمینه توسعه صنعتی شهرستان سیرجان توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، احداث شهرک صنعتی در جوار مجتمع گل‌گهر است. درحال حاضر زمین مربوطه تعیین و به سرمایه‌گذار تحویل شده تا کلیه صنایع مرتبط با فعالیت‌های مجتمع گل‌گهر که نیازمندی‌های صنعتی این مجتمع را می‌تواند برآورده کند در جوار کارخانه مستقر شود که این امر علاوه بر انتقال تکنولوژی و بومی‌سازی آن، اشتغال خوبی را نیز در شهرستان فراهم کند.

وجود شرکت‌ معدنی و صنعتی گل‌گهر چه تاثیری بر پارامترهای اقتصادی زندگی مردم شهرستان سیرجان داشته است؟

حجم گردش مالی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ابعاد ملی است و نه تنها بر اقتصاد شهرستان که بر اقتصاد استان و کشور تاثیرگذار است. هم اکنون بالغ بر هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم به لحاظ مالی با این شرکت در ارتباط هستند و همین رقم نشان ‌دهنده تأثیر فوق العاده شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بر اقتصاد شهرستان سیرجان است.

به‌نظر شما مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای بهبود عملکرد خود باید چه استراتژی‌هایی را دنبال کنند؟

ارتقای بهره‌وری یکی از اصول اساسی در بهبود عملکرد به خصوص در محیط‌های صنعتی و اقتصادی تاثیر به‌سزایی دارد. به‌همین علت توصیه اینجانب به مدیران این واحدها مدیریت بهینه منابع، استفاده از تکنولوژی‌های نوین، استفاده از متخصصین دانشگاهی و ارتباط مداوم با مراکز علمی و پژوهشی در جهت بالا بردن بهره‌وری واحد زیرمجموعه خود است.

یکی از موکدات اقتصاد مقاومتی بنا به فرموده مقام معظم رهبری افزایش تولید و اشتغال بود، که اجرای افزایش تولید و اشتغال در سطح شهرستان سیرجان به شدت پیگیری شد و نتیجه بسیار مناسبی نیز در این زمینه حاصل شده است

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در زمینه فعالیت‌هایی که مسئولیت اجتماعی خود می‌داند چه عملکردی در منطقه سیرجان داشته است؟

واحدهای معدنی و صنعتی در هر منطقه‌ای دارای وظایف و مسئولیت‌های اجتماعی هستند و باید در راستای تحقق این وظایف تلاش کنند. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی را در منطقه سیرجان انجام داده و درحال انجام است از جمله ساخت ورزشگاه، بهسازی تنها سالن سینما شهرستان، آغاز ساخت بیمارستان،  آغاز ساخت خط ریلی سیرجان به کرمان، برگزاری جشنواره‌های مختلف فرهنگی در سیرجان و… . تمامی این موارد جای تقدیر و تشکر دارد. اما همچنان در مناطق اطراف سیرجان روستاهایی وجود دارند که به‌لحاظ امکانات رفاهی با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستند و برای بهبود وضعیت این روستاها نیاز است معادن و واحدهای صنعتی در کنار دولت وارد عمل شوند تا با تلاش یکدیگر وضعیت زندگی مردم منطقه بهبود یابد.