توجه به توسعه و حفظ آهنگ تولید، هدف ماست

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گلگهر
0
180

خبرنگار فصلنامه تخصصی «گوهر سیرجان» گفت‌وگویی با مهندس جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر داشت تا در جریان برنامه‌های وی برای اداره این مجموعه معدنی کشور قرار گیریم. ملارحمان می‌گوید: شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان یک شرکت بورسی، نسبت به سهامداران خود متعهد بوده و باید افزایش سودآوری را دنبال کند. تحقق این هدف در سال جاری با جدیت پیگیری خواهد شد. همچنین از اجرای پروژه‌های توسعه‌ای شرکت نیز غافل نخواهیم شد. وی در ادامه به نقش بخش معدن در تحقق اقتصاد مقاومتی و ایجاد توسعه پایدار در کشور اشاره کرد و گفت: برای بهره‌گیری از پتانسیل بخش معدن نباید از اهمیت بخش اکتشاف غافل شویم، بنابراین برای سال جاری نیز انجام امور اکتشافی را در مجموعه با جدیت دنبال خواهیم کرد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

معدن و صنایع معدنی چه تاثیری بر رونق صنعت، ایجاد اشتغال مولد و به‌طور خلاصه توسعه اقتصادی کشور دارند؟

ایجاد اشتغال مولد، رونق تولید و توسعه صنعت در شرایط کنونی کشور مستلزم توجه بیش از پیش به ظرفیت‌های موجود و قابل دسترس کشور و بالفعل کردن ظرفیت‌های بالقوه داخلی است. خوشبختانه به دلیل ظرفیت معدنی کشور و قابلیت ایجاد زنجیره ارزش در این حوزه، قطعا نقش معدن و صنایع معدنی بر رونق صنعت، ایجاد اشتغال مولد، غیر قابل انکار خواهد بود. توسعه شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت‌های هم‌گروه آن نیز با هدف تحقق اهداف یادشده، انجام گرفته است و ادامه دارد.
در حال حاضر بیش از ۱۹ هزار نفر در مجموعه شرکت‌های گل‌گهر مشغول فعالیت هستند. در سال جاری، چند پروژه جدید از این مجموعه افتتاح و به بهره‌برداری می‌رسند. از مهم‌ترین این پروژه‌ها می‌توان به پروژه گندله‌سازی شرکت گهرزمین، واحد بخار شرکت گهرانرژی، فاز اول خط انتقال آب خلیج فارس و کارخانه بازیابی هماتیت شرکت کاویان‌گهر اشاره کرد. پروژه ذوب شرکت جهان فولاد نیز در سال جاری به بهره‌برداری رسید و تعدادی از نیروهای مورد نیازشان را جذب کرده‌اند.

سال جاری از سوی مقام معظم رهبری با عنوان رونق تولید نام‌گذاری شده است؛ نقش معادن را در تحقق این شعار چه میزان برآورد می‌کنید؟

معادن، ارزش ذاتی دارند و از قابلیت ایجاد ارزش افزوده برخوردار هستند. همچنین تامین بخش گسترده‌ای از نیازهای صنایع داخلی، بر عهده صنایع معدنی است. استفاده از این ارزش خدادادی و تکمیل زنجیره ارزش از معدن تا محصول نهایی، رونق تولید و کسب حداکثر ارزش افزوده را به‌دنبال دارد. در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به موارد یادشده توجه خاصی شده است. بر همین اساس نیز توجه به توسعه و حفظ آهنگ تولید با وجود تمام مشکلات موجود از اولویت‌های گل‌گهر است.
توجه به این نکته ضروری به‌ نظر می‌رسد که این شرکت برای سال جاری تولید ۱۲میلیون تن گندله و ۱۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنسانتره را در دستورکار دارد. مطابق با برنامه تولید، راهکار تامین سنگ آهن نیز تدوین شده است. برداشت از معدن توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال جاری، حدود ۱۰ میلیون تن پیش‌بینی می‌شود. برای تامین مابقی سنگ آهن مورد نیاز نیز برنامه خرید سنگ آهن از معادن اطراف در دستورکار شرکت است.

چه اهداف و استراتژی‌هایی را برای سال جاری در این مجموعه دنبال خواهید کرد؟

استراتژی‌های اصلی شرکت گل‌گهر برای سال جاری تدوین شده و در حال اجرا هستند. توسعه اکتشافات و شناسایی ذخایر جدید سنگ آهن، نخستین اولویت کاری ماست. از آنجا که سال جاری با عنوان رونق تولید نام‌گذاری شده، افزایش تولید، اولویت بعدی است که تحقق آن با جدیت دنبال می‌شود. رشد کیفیت محصولات، توجه به بومی‌سازی و ساخت قطعات مورد نیاز در داخل کشور، تحقیق، توسعه و پژوهش، تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای، توجه به توسعه سیستم‌ها و افزایش رفاه کارکنان از دیگر برنامه‌های سال جاری شرکت هستند. برای اجرای استراتژی‌های تدوین شده، برنامه عملیاتی داریم که در قالب سیستم برنامه‌ریزی عملیاتی و بودجه‌ریزی سازمان برای ۱۲ ماه سال هدف‌گذاری شده‌اند و به‌صورت فصلی نیز مورد پایش و ارزیابی قرار می‌گیرند.

توسعه اکتشافات و شناسایی ذخایر جدید سنگ آهن، نخستین اولویت کاری ماست. از آنجا که سال جاری با عنوان رونق تولید نام‌گذاری شده، افزایش تولید، اولویت بعدی است که تحقق آن با جدیت دنبال می‌شود

اجرای فعالیت‌های اکتشافی را چه میزان لازم می‌دانید و چه برنامه‌هایی در زمینه اکتشاف در دستورکار دارید؟

ایران کشوری با ذخایر معدنی غنی است، این ذخایر، پتانسیلی بالقوه برای توسعه پایدار کشور به‌شمار می‌آید، چراکه نمی‌توان از تاثیر بخش معدن بر پارامترهای اقتصادی کشور غافل شد. بخش معدن این توانایی را دارد تا از وابستگی اقتصاد کشور به نفت بکاهد. در این میان نباید از این امر غافل شد که تولید ثروت ملی در بخش معدن تنها با اکتشاف ذخایر جدید معدنی قابل تحقق است. خوشبختانه در سال‌های اخیر از طرف مجموعه گل‌گهر به بخش اکتشاف توجه خوبی انجام  گرفته‌ است. بنا داریم با توجه به اهمیتی که بخش معدن در تحقق اقتصاد مقاومتی و اشتغالزایی دارد، اکتشاف را با جدیت در این مجموعه دنبال کنیم.
واحد توسعه و اکتشافات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شناسایی و توسعه ذخایر جدید را در دستورکار دارد. کشف ذخایر سنگ آهن، اولویت اول اکتشاف این واحد است. منطقه معدنی گل‌گهر با توجه به نزدیکی صنایع موجود از اولویت بیشتری برای اکتشاف برخوردار است. بنابراین با کمک تیم کارشناسی و مشاوران فنی، بررسی‌های بسیاری انجام شده و در حال انجام است تا ذخایر این منطقه شناسایی و اثبات شوند. اولویت بعدی مناطق، نزدیک‌تر هستند. اکتشاف ذخایر سنگ آهن در مناطق پتانسیل‌دار و آزاد نیز بدون محدودیت دنبال می‌شود.  گفتنی است برای سال جاری نزدیک به ۴۰۰ میلیارد ریال سرمایه اکتشافی در نظر گرفته شده که بیش از ۴۰ هزار متر حفاری گمانه را شامل خواهد شد، بنابراین بدون محدودیت و با لحاظ موارد فنی، عملیات اکتشافی را پیش خواهیم برد.
تکمیل اکتشافات در پهنه‌های در دست کار، گرفتن محدوده و پهنه‌های جدید و مشارکت با سایر سازمان‌های تخصصی در زمینه اکتشاف، از اهداف بعدی واحد اکتشاف شرکت به‌شمار می‌آید که با همکاری سایر واحدها در حال پیگیری  است.

چه راهکارهایی برای افزایش سودآوری در نظر دارید؟

از جمله راهکارهای در نظر گرفته شده برای افزایش سودآوری مجموعه گل‌گهر عبارتند از استفاده بهینه از منابع موجود و ‌کاهش هزینه‌های تولید که اجرایی‌شدن این موارد تاثیری بسزا در افزایش سودآوری خواهد داشت. امروز در دنیا افزایش راندمان کاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و توجه به این نکته می‌تواند تاثیر شگرفی در سود مجموعه داشته باشد. توجه به مسائل معیشتی و رفاهی کارکنان و رفع دغدغه‌های آن‌ها می‌تواند موجب افزایش راندمان کاری شود، بنابراین برای سال جاری از این امر نیز غفلت نخواهیم کرد. در سال ۱۳۹۸ نیز به‌دنبال افزایش راندمان کاری و استفاده بهینه از پتانسیل‌ها و منابع شرکت هستیم که اجرایی‌شدن این موارد می‌تواند سودآوری خوبی برای مجموعه به‌دنبال داشته باشد. همچنین بنا داریـم تا میـــزان سرمایه‌گذاری به‌ازای هر تن محصول تولیدی را کاهش دهیم که همین امر تاثیر بالایی در کاهش قیمت تمام‌شده و درنهایت سودآوری مجموعه خواهد داشت.

در سال جاری اجرای پروژه‌های شرکت در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی چگونه پیگیری خواهد شد؟

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر یک بنگاه اقتصادی بورسی است که اولویت ابتدایی این بنگاه، تامین سودآوری برای سهامداران شرکت است اما درکنار این موضوع، این شرکت خود را نسبت به مردم و جامعه بومی نیز متعهد می‌داند، بنابراین توسعه فرهنگی و اجتماعی این منطقه را نیز در راستای مسئولیت‌های اجتماعی شرکتی دنبال می‌کند.