ثبات مدیریت، لازمه موفقیت است

عزیزاله عصاری مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات
0
187

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، بزرگ‌ترین تولیدکننده کنسانتره سنگ‌آهن در کشور است. ۲۲ درصد مالکیت گل‌گهر به شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات تعلق دارد. خبرنگار «فصلنامه گوهر سیرجان» به گفت‌وگو با عزیزاله عصاری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات نشسته و نظر وی را درباره عملکرد این مجموعه جویا شده است. عصاری اعتقاد دارد این شرکت در چند سال گذشته در عرصه تولید بسیار موفق عمل کرده است. پروژه‌های متعددی از سوی این شرکت آغاز شده و برخی از آن‌ها طی یک سال اخیر به بهره‌برداری رسیده‌اند. مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات، عملکرد مدیریت ارشد گل‌گهر را در کسب موفقیت‌های یادشده، قابل‌توجه دانست و اظهارکرد: ثبات مدیران کارآمد نقش بسزایی در اجرای مطلوب برنامه‌ها و استراتژی‌های تدوین‌شده برای یک مجموعه دارد. متن کامل این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

عملکرد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را در طول چند سال‌ گذشته و به‌ویژه یک سال اخیر چگونه ارزیابی می‌کنید؟

عملکرد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را می‌توان از ۳ منظر مورد بررسی قرار داد. نخست آنکه این مجموعه، طرح‌ها و پروژه‌های توسعه‌ای گوناگونی را آغاز کرده که برخی از این پروژه‌ها در سال جاری به بهره‌برداری رسیده‌اند و باقیمانده آن‎ها نیز پیشرفت‎ قابل‌ملاحظه‌ای دارند. با بررسی وضعیت این پروژه‌ها می‌توان اذعان کرد که این شرکت به‌ویژه در چند سال گذشته، بسیار موفق بوده و عملکرد قابل قبولی را از خود به نمایش گذاشته است.
اگر عملکرد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شاخص‌های تولید، از استخراج گرفته تا سایر مراحل فرآوری همچون تولید کنسانتره، گندله و… مورد بررسی قرار گیرد، می‌توان نتیجه گرفت که عملکرد آن در مقایسه با سایر واحدهای تولیدی این حوزه بسیار موفق بوده است. کنترل هزینه‌ها یکی از شاخص‌های مورد ارزیابی به‎شمار می‌رود. تاکنون اقدامات قابل‌توجهی از سوی مدیران ارشد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برای کاهش هزینه‌ها انجام شده است؛ بااین‌وجود، تلاش‌ها باید همچنان ادامه پیدا کند تا نتایج قابل‌قبول و بهتری در این زمینه کسب شود. در مجموع گل‌گهر یکی از موفق‌ترین شرکت‌های بورسی کشور در چند سال‌ گذشته بوده است.

پروژه‌های توسعه‌ای این شرکت در شرایط کنونی که کشور با مشکلات تحریم مواجه است، چگونه باید ادامه پیدا کند؟

در شرایط تحریم و با وجود مشکلاتی که بر اقتصاد و در پی آن صنایع کشور سایه افکنده است، حفظ وضعیت موجود اولویت اصلی گروه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات محسوب می‌شود. در این موقعیت، برای پروژه‌های توسعه‌ای نیز با در نظر گرفتن شرایط، تصمیم‌گیری می‌شود. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که محدودیت‌هایی که با اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران، ایجاد شد، از سرعت توسعه می‌کاهد. بااین‌وجود، ما پروژه‌های توسعه‌ای را متوقف نمی‌کنیم؛ چراکه اجرای این پروژه‌ها تاثیر بسزایی بر اقتصاد کشور دارد. ایجاد موقعیت‌های شغلی مستمر و پایدار و همچنین کمک قابل توجه به چرخش اقتصادی مناطق محروم از جمله مزیت‌های این پروژه‌ها هستند. بر همین اساس و با هدف حفظ اثرگذاری، توسعه را با در نظر گرفتن تمامی شرایط موجود ادامه خواهیم داد.

به چه راه‌حل‌هایی برای تامین مالی پروژه‌های تعریف‌شده، اندیشیده‌اید؟

روش‌های مختلفی برای تامین مالی وجود دارد. مجموعه سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و شرکت‌های زیرمجموعه آن نیز به مدل‌های گوناگونی برای تامین مالی اندیشیده‌ است. استفاده از بازار سرمایه (صکوک و مشتقات) یکی از این روش‌ها است. استفاده از امکانات بازار پولی یا دریافت تسهیلات نیز به‌عنوان راه‌حل دیگری مورد توجه این مجموعه قرار دارد. همچنین تلاش‌هایی برای جذب سرمایه‌گذار انجام می‌شود. امید است با استفاده از روش‌های یادشده و با وجود تحریم‌ها بتوانیم اجرای طرح‌های توسعه‎ای را ادامه دهیم.

به ‎نظر شما، دولت چه وظایفی برای حمایت از چنین شرکت‌هایی بر عهده دارد؟

فعالیت‎های شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در اقتصاد کشور تاثیرگذار است؛ بنابراین انتظار می‌رود دولت تسهیلاتی را برای این مجموعه و شرکت‌های بزرگ و اثرگذاری مانند آن فراهم کند، تنگناهایی که در مسیر صادرات محصولات این مجموعه‌ها وجود دارد، برطرف، واردات تجهیزات و مواد اولیه تسهیل و مقررات گمرکی، ثبت سفارشات، بازگشت ارز، پیمان‌سپاری ارزی و… به‌گونه‌ای تنظیم شوند که فعالیت در شرایط کنونی برای این شرکت‌ها امکان‎پذیر شود. بدون شک ارائه تسهیلات یادشده به توسعه اقتصادی کشور کمک خواهد کرد.

نقش مدیریت را در پیشبرد اهداف یک مجموعه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

ثبات مدیریت یک مجموعه، نقش بسزایی در اجرای مطلوب برنامه‌ها و استراتژی‌های تدوین‌شده برای آن ایفا می‎کند. این موضوع در اغلب شرکت‌های موفق جهان نیز مورد توجه قرار گرفته و اجرایی شده است. حضور طولانی‌مدت یک مدیر کارآمد، زمینه را برای موفقیت یک مجموعه و اجرای پروژه‌های توسعه‌ای آن فراهم می‌کند. این مهم به‌ویژه در موقعیت کنونی کشور از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است؛ چراکه با اعمال مجدد تحریم‌ها علیه ایران، تغییر مدیران موفق، فعالیت یک مجموعه را برای مدت‌زمانی متوقف یا کند می‌کند یا از شتاب طرح‌های توسعه آن می‌کاهد. این شیوه‌ها در حال حاضر به‌طورقطع به ضرر کشور تمام خواهد شد. در نتیجه تقویت جایگاه مدیران موفق در شرایط کنونی ضروری به‌نظر می‌رسد.

ارزیابی شما از عملکرد مدیریت ارشد مجموعه گل‌گهر در چند سال گذشته چیست؟

موفقیت یک شرکت به پارامترهای متعددی بستگی دارد. در درجه نخست باید به نقش اثرگذار و زحمات منابع انسانی در رده‌های مختلف کارگران، مهندسان و مدیران میانی اشاره کرد و قدردان آ‎ن‎ها بود. در این میان، مدیریت ارشد یک مجموعه وظیفه راهبری آن را بر عهده دارد؛ بنابراین در ایجاد موازنه، همگنی، حرکت طبق برنامه، استراتژی‌های از پیش تعیین‌شده و در نهایت کسب موفقیت نقش اساسی و کلیدی را برعهده‌ دارد.
همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره شد، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر طی سال‌های اخیر بسیار موفق بوده است. بخش قابل‌توجهی از موفقیت این مجموعه را باید مرهون اجرای نقش مدیریتی مهندس تقی‌زاده دانست و اذعان کرد؛ آشنایان به صنعت، ایشان را مدیری موفق و ارزنده می‌دانند. امید می‌رود با ثبات چنین مدیرانی، زمینه عملکرد موفق در مجموعه‌های صنعتی و اقتصادی فراهم شود.