جذب سرمایه‌های ارزان قیمت لازمه رشد اقتصادی است

ناصر تقی‌زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گلگهر
0
230

وجود معادن و ذخایر معدنی در هر کشوری یک مزیت است که اگر از این مزیت به‌درستی بهره گرفته شود زمینه رشد اقتصادی را فراهم خواهد کرد. منطقه گل‌گهر یکی از مناطقی است که دارای ذخایر غنی از سنگ آهن است و وجود همین ذخایر می‌تواند زمینه رشد این منطقه را فراهم کند. همچنین معادن می‌توانند نقش مهمی در اجرای اقتصاد مقاومتی داشته باشند. «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» برای مشخص شدن فعالیت‌های انجام شده توسط این شرکت در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی به گفت‌وگو با مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نشست. مهندس تقی‌زاده در این گفت‌وگو به تبیین ۱۰ گام در راستای اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی در گل‌گهر اشاره کرد، همچنین وی جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی را جهت اجرای پروژه‌های درحال توسعه، یکی از مهم‌ترین الزامات رشد اقتصادی دانست. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

به نظر جنابعالی اتخاذ استراتژی اقتصاد مقاومتی در معادن به چه نحوی امکان‌پذیر است و اجرای اقتصاد مقاومتی در معدن و صنایع معدنی چه مزایایی را برای کشور به همراه خواهد داشت؟

سال گذشته و سال جاری از سوی مقام معظم رهبری به‌عنوان اقتصاد مقاومتی نامگذاری شد و طبق این نامگذاری، اقتصاد مقاومتی به‌عنوان سیاستی کلی جهت برون‌رفت از مشکلات اقتصادی مطرح شد. در این میان معادن و صنایع معدنی که یکی از پتانسیل‌های کشورهستند، می‌توانند به‌عنوان یکی ازمزیت‌های مهم در رشد و توسعه اقتصادی مطرح شوند. طی سال گذشته  این شرکت تلاش کرد از این پتانسیل خود برای توسعه اقتصادی و اجرای اقتصاد مقاومتی استفاده کند. همچنین این شرکت با نظر استاندار محترم کرمان به‌عنوان معین اجرای اقتصاد مقاومتی در شهرستان سیرجان و بردسیر انتخاب شد و طی دو سال اخیر تلاش خود را در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی به کار گرفت.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی چه اقداماتی را صورت داده است؟

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر ۱۰ گام اصلی در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی برای خود را تعریف کرده و در راستای آن تلاش می‌کند و موفقیت‌های خوبی نیز کسب کرده است. گام اول تعریف شده در مجموعه گل‌گهر در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی افزایش تولید بود، به‌طوری که افزایش تولید و ارتقای بهره‌وری در خطوط تولید فعلی و نیز بالا بردن تولید خطوط جدید و نزدیک شدن به ظرفیت اسمی این خطوط، یکی از دستاوردهای مجموعه معدنی و صنعتی گل‌گهر بوده است.

گام بعدی شرکت در این راستا، توسعه صادرات غیرنفتی و کاهش اتکا به نفت بود. به‌عقیده بسیاری در سال ۱۳۹۴ باید به‌سمت استراتژی کاهش تولید می‌رفتیم، چرا که بازارهای داخلی دچار رکود و بازارهای جهانی نیز دچار افت شدید قیمتی شدند اما در مجموعه گل‌گهر به این نتیجه رسیده شد که به‌جای اتخاذ استراتژی کاهش تولید به افزایش تولید رو آورده شود و بدین ترتیب این تهدید تبدیل به فرصتی شد و گل‌گهر  توانست با افزایش تولید و صادرات، گامی ارزشمند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد.

گام سوم که در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تعریف شد عبارت بود از بالا بردن رقابت‌پذیری محصول با کاهش قیمت تمام شده، با توجه به رکودی که در بازار داخلی و بین‌المللی به‌وجود آمد شرکت گل‌گهر برای حفظ و حتی افزایش سهم خود در بازار، بهای تمام شده را به‌عنوان یک موضوع استراتژیک مورد توجه قرار داد و با تمرکز بر کاهش قیمت تمام شده درصدد افزایش رقابت‌پذیری محصولات خود در بازار جهانی و تمرکز بر صادرات گام برداشت.

گام چهارم در این زمینه، بومی‌سازی و کمک به داخلی‌سازی تجهیزات بود؛ در این زمینه اقدامات خوبی در شرکت گل‌گهر صورت گرفت که تشکیل کارگروه بومی‌سازی و نیز مدیریت مهندسی معکوس و ساخت داخل در ساختار شرکت، برگزاری نمایشگاه تخصصی نیازمندی‌ها و فرصت‌های بومی‌سازی گل‌گهر و سهیم شدن در ریسک سرمایه‌گذاری سازندگان داخلی از طریق تامین مواد اولیه از جمله آن‌هاست.

گام پنجم عبارت است از تکیه بر توان ظرفیت‌های داخلی و افزایش مشارکت سرمایه‌های انسانی؛ در این زمینه باید گفت مدیران مجموعه گل‌گهر به ارتقای بهره‌وری نیروی انسانی، توانمندسازی سرمایه انسانی و استفاده حداکثری از توان فکری و اجرایی آن‌ها اعتقاد دارند. درهمین راستا نیز توسعه سیستم‌های مشارکتی مانند نظام پیشنهادها در دستور کار قرار گرفت و جشنواره نظام پیشنهادها براساس اصول منشور اقتصاد مقاومتی که به امضای کلیه معاونین و مدیران شرکت رسید، به اجرا در آمد و در سال گذشته بیش از ۱۰۳ میلیارد تومان صرفه جویی از محل پیشنهادهای ویژه کارکنان محقق شد. گام ششم که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر تعریف کرده است عبارت است از توسعه مسئولیت‌های اجتماعی، گل‌گهر همواره خود را در برابر جامعه مسئول می‌بیند، درهمین راستا اقداماتی را در منطقه برای خود تعریف کرده و انجام داده است که تکمیل مجموعه ورزشی گل‌گهر، ایجاد شبکه فاضلاب شهری، مشارکت حداکثری در احداث تصفیه‌خانه آب آشامیدنی سیرجان- طرح گوگرد زدایی از گاز خروجی کارخانه گندله سازی شماره یک، توسعه فضای سبز با ایجاد کمربند سبز مسیر گل‌گهر به سیرجان و کاشت ۵۰۰۰ درخت، پروژه بازیابی آب فرآیند تولید، طراحی و احداث بیمارستان تخصصی ۱۲۸ تختخوابی سیرجان، مشارکت در احداث راه آهن سیرجان به کرمان به عنوان اولین مشارکت بخش خصوصی با راه‌آهن، انتخاب  گل‌گهر به عنوان معین منطقه ۷ اقتصاد مقاومتی و…. ازجمله این موارد است.

در مجموعه گل‌گهر به این نتیجه رسیده شد که به‌جای اتخاذ استراتژی کاهش تولید به افزایش تولید رو‌ آورده شود و بدین ترتیب این تهدید تبدیل به فرصت شد و گل‌گهر  توانست با افزایش تولید و صادرات گامی ارزشمند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد

گام هفتمی که  در راستای اجرای اقتصاد مقاومتی تعریف شد، کارآفرینی پایدار است، از در مجموعه گل‌گهر به این نتیجه رسیده شد که به‌جای اتخاذ استراتژی کاهش تولید به افزایش تولید رو‌ آورده شود و بدین ترتیب این تهدید تبدیل به فرصت شد و گل‌گهر  توانست با افزایش تولید و صادرات گامی ارزشمند در جهت تحقق اقتصاد مقاومتی بردارد

اهداف گل‌گهر، توسعه کارآفرینی و اشتغال در جامعه به‌صورت پایدار و نه اشتغال کاذب است. اشتغالی که برپایه رشد اقتصادی ایجاد شود، اشتغالی که بر پایه افزایش فرصت‌های تولید ایجاد شود، اشتغالی که بر پایه افزایش ظرفیت‌های تولید منطقه یا توسعه افقی و عمودی زنجیره ارزش باشد.

گام هشتم  توسعه نظام هم‌افزایی و استفاده بهینه از منابع در شرکت‌های هم‌گروه است. این گام عبارت است از استفاده حداکثری از منابع در دسترس شرکت‌های هم‌گروه و خلق هم‌افزایی در بین این مجموعه‌ها که درواقع منابع ملی هستند یکی از اولویت‌های کاری در راستای تحقق اقتصاد مقاومتی است. ازجمله مواردی که در راستای اقتصاد مقاومتی در دستورکار گل‌گهر قرار دارد سیستم جامع برنامه‌ریزی و نظام مدیریت یکپارچه است.

گام نهم بهینه‌‎سازی کیفیت محصولات تولیدی است که یکی از اهداف مهم گل‌گهر بوده است و علاوه بر افزایش کمی تولید و بهینه‌سازی ظرفیت خطوط تولید، توجه به کیفیت نیز همواره مد نظر بوده است به‌طوری که افزایش تولید هیچگاه منجر به کاهش کیفیت محصولات نشده است و در برنامه‌های مدون توجه به نیاز مشتریان به‌عنوان یکی از کلیدی‌ترین ذی‌نفعان مورد توجه واقع شده است.  گام دهم تعریف شده نیز عبارت است از تکمیل زنجیره ارزش و تکمیل زیرساخت‌های توسعه در منطقه، برای دستیابی به  اهداف درنظر گرفته شده در سند چشم‌انداز کشور در سال ۱۴۰۴ میزان تولید فولاد بایستی به ۵۵ میلیون تن برسد که بر این اساس چشم انداز گل‌گهر با محوریت تکمیل زنجیره ارزش در منطقه برنامه‌ریزی شده است و قرار است بر اساس آخرین بازنگری این چشم انداز، ظرفیت لازم برای تولید بیش از ۲۴ میلیون تن کنسانتره،
۲۱ میلیون تن گندله و ۵ میلیون تن فولاد توسط شرکت گل‌گهر و شرکت‌های تابعه خود در منطقه گل‌گهر محقق شود. برای دستیابی به این چشم‌انداز، نیازمند تامین زیرساخت‌های ضروری مانند آب، برق و گاز و نیز زیرساخت‌های حمل‌ونقل هستیم که برای تامین نیازمندی‌های مذکور طرح‌های متعددی تعریف و در حال اجرا است که برخی از آن‌ها در سفر گذشته رئیس جمهور محترم به گل‌گهر به بهره‌برداری رسید. همچنین لازم می‌دانم از پروژه انتقال آب خلیج فارس به عنوان محور پروژه‌های توسعه گل‌گهر نام ببرم که وظیفه تامین و انتقال آب به صنایع فولاد گل‌گهر ، مس سرچشمه و چادرملو را برعهده خواهد داشت.

به‌نظر جنابعالی توسعه اقتصادی هرچه بیشتر در کشور نیازمند چه الزاماتی است؟

برای تداوم توسعه اقتصادی، واحدهای تولیدکننده معدنی و صنعتی کشور و مسئولین باید به لزوم پرداختن به طرح‌های توسعه پی ببرند. اجرای طرح‌های توسعه نیازمند جذب سرمایه‌ است، بخشی از این سرمایه می‌تواند از سود حاصل از پروژه‌های به بهره‌برداری رسیده تامین شود، اما مسلما این سرمایه جهت اجرای پروژه‌های توسعه‌ای کافی نیست و برای ایجاد جهش درکار و اجرای اقتصاد مقاومتی باید به‌سمت جذب سرمایه حرکت کرد و منابع بانکی داخلی و خارجی را جذب کرد. سیاست گل‌گهر در جذب سرمایه استفاده از منابع بانکی داخلی و صندوق توسعه ملی با نرخ بهره پایین است، اما باید به این نکته نیز توجه شود که منابع داخلی محدود هستند و برای اتمام و اجرای طرح‌های توسعه حتما باید به‌سمت جذب منابع ارزان‌قیمت خارجی رفت.  یکی از مهم‌ترین مزایای برجام ایجاد شرایط برای جذب سرمایه‌های خارجی به کشور بود.