جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی، هدف ماست

محمدجواد محبی معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
0
195

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در سال‌های گذشته با استقبال خوبی از طرف سرمایه‌گذاران مواجه بود و همین امر نیز سبب شد تا مسئولان این منطقه به فکر توسعه آن بیفتند تا زمینه برای افزایش حضور سرمایه‌گذاران و توسعه صنعتی منطقه فراهم شود. خبرنگار ویژه‌نامه «ساحل توسعه» برای دریافت اطلاعاتی دقیق‌تر از طرح‌های توسعه این منطقه به گفت‌وگویی با معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس پرداخت. محمدجواد محبی می‌گوید، عملیات حصار و جاده‌کشی سایت جدید منطقه ویژه به اتمام رسیده و واگذاری زمین به ۳ شرکت در سایت جدید نیز اجرایی شده است. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.

توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس با چه هدفی آغاز شد و در حال حاضر در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

سایت قدیم منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در زمینی به مساحت ۲۱۰۰ هکتار ایجاد شد. در پی واگذاری اراضی این منطقه به صنایع انرژی‌بر مانند فولاد، آلومینیوم و…، این مجموعه با محدودیت اراضی در سایت قدیم مواجه شد.  مطالعاتی جهت توسعه منطقه در سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۶ انجام گرفت و در نهایت با صدور مجوز از سوی دولت و تصویب در شورای عالی مناطق ویژه تصمیم گرفته شد، ۳۰۰۰هکتار زمین از سمت شمالی سایت به مجموعه اضافه شود پس از تصویب طرح توسعه منطقه، آماده‌سازی اراضی آغاز و در نهایت در پاییز سال ۱۳۹۷ برای حدود ۲۵۰۰ هکتار از اراضی این منطقه، دیوار و جاده پیرامونی کشیده و منطقه محصور شد که با محصورشدن امکان عملیاتی شدن سایت از نظر گمرک فراهم می‌شود. برای حصارکشی سایت جدید، حدود ۹۰ میلیارد تومان هزینه شده است. قدم بعدی احداث پل توسعه و برقراری ارتباط میان سایت قدیم و توسعه سایت است که در حال حاضر این پروژه در مرحله بررسی و در نهایت تهیه اسناد و برگزاری مناقصه قرار دارد.

چه اقداماتی را برای جذب سرمایه‌گذاران در دستورکار دارید؟

از اهداف اصلی تمامی مناطق ویژه، جذب سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی است و در این راستا، ملزومات مورد نیاز استقرار صنایع را ایجاد می‌کند. تامین زمین برای استقرار، اولین نیازی است که خوشبختانه با افتتاح طرح توسعه اراضی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس عملی شد. وظیفه دیگر مناطق ویژه، تامین زیربنای مورد نیاز صنایع ازجمله آب، برق و گاز است که منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در این زمینه نیز اقداماتی را اجرایی کرده است. تامین زیرساخت‌های انرژی مورد نیاز صنایع موجود در منطقه ویژه به تناسب توسعه صنایع ایجاد می‌شود.
منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس جهت تامین انرژی برق مورد نیاز واحدهای مستقر اقدام به جذب سرمایه‌گذار برای احداث نیروگاه برق کرد. با اقدام سازمان ایمیدرو و قرارداد خرید تضمینی برق، سرمایه‌گذار از سال ۱۳۹۴ کار احداث نیروگاه برق در منطقه را شروع کرد. این پروژه در۲  فاز اجرایی شد، فاز اول با ظرفیت تولید ۱۶۵ مگاوات برق که در پاییز ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید و برق حاصل به شبکه برق سراسری وارد شد و فاز دوم این پروژه، سیکل ترکیبی بخار است و برای اجرای این پروژه نیز دوره زمانی ۲ ساله در نظر گرفته شده است.
قراردادی برای احداث نیروگاه دیگری با ظرفیت تولید ۸۸۰ مگاوات منعقد شد. زمین نیروگاه به سرمایه‌گذار واگذار شده است و تمهیدات لازم جهت به اجرا گذاشتن طرح توسط سرمایه‌گذار در حال پیگیری است. همچنین برای ساخت نیروگاه، برق دیگری نیز در سایت میانی زمین مشخص شده است.

منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس جهت تامین انرژی برق مورد نیاز واحدهای مستقر اقدام به جذب سرمایه‌گذار برای احداث نیروگاه برق کرد. با اقدام سازمان ایمیدرو و قرارداد خرید تضمینی برق، سرمایه‌گذار از سال ۱۳۹۴ کار احداث نیروگاه برق در منطقه را شروع کرد. این پروژه در۲  فاز اجرایی شد، فاز اول با ظرفیت تولید ۱۶۵ مگاوات برق که در پاییز ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید و برق حاصل به شبکه برق سراسری وارد شد و فاز دوم این پروژه، سیکل ترکیبی بخار است و برای اجرای این پروژه نیز دوره زمانی ۲ ساله در نظر گرفته شده است.

منطقه ویژه در زمینه تامین گاز مورد نیاز صنایع چه اقداماتی را مد نظر دارد؟

منطقه ویژه خلیج فارس بر اساس اهداف توسعه‌ای خود برآوردی صورت داد که طبق این برآورد، با تکمیل تمامی طرح‌ها، این منطقه به حدود ۲ میلیون متر مکعب گاز در ساعت نیاز خواهد داشت.
اجرای نیروگاه برق نیاز به گاز منطقه را افزایش داد و همین عوامل سبب شد تا منطقه ویژه، انشعابی ۳۰ اینچی از شبکه سراسری خط صلح گاز که از حاشیه خلیج‌ فارس به ‌سمت شرق ادامه دارد، دریافت کند. برای گرفتن این انشعاب و ساخت ایستگاه در منطقه ویژه، ۴۲‌میلیارد تومان هزینه شده است.  این خط لوله، امکان تامین ۱۱ میلیون مترمکعب گاز را فراهم می‌کند و گاز مورد نیاز برای تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در منطقه را فراهم می‌کند.

در زمینه تولید آب مورد نیاز واحدهای صنعتی چه برنامه‌ای دارید؟

منطقه ویژه خلیج فارس با استفاده از ویژگی نزدیکی به آب‌های آزاد، بخشی از اراضی ساحلی را به این منظور اختصاص داده است و در همین راستا برخی واحدهای موجود در منطقه به واحدهای آب‌شیرین‌کن مجهز شده‌اند. از طرفی با توجه به وجود پساب فاضلاب شهری و برنامه‌ریزی‌های استانی جهت استفاده بهینه از این پساب، مقرر شد، بخشی از پساب شهر بندرعباس توسط بخش خصوصی تصفیه و برای استفاده صنعتی یا فضای سبز به منطقه ویژه منتقل شود.

جلب سرمایه‌گذار به سایت توسعه منطقه ویژه از چه زمانی آغاز خواهد شد؟

واگذاری زمین در سایت توسعه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس آغاز و تاکنون به ۳ سرمایه‌گذار زمین واگذار شده است. زمینی به مساحت ۱۰۰ هکتار برای تولید سالانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن فولاد، در اختیار شرکت «مبشر نور دریا» قرار گرفته که در حال تسطیح اراضی است. همچنین شرکت «کیمیا بنیان» (وابسته به مجموعه گروه انتخاب)، ۱۸ هکتار زمین برای اجرای طرح پتروشیمی از منطقه ویژه دریافت کرده است و بنا دارد طرح LAB را در سایت توسعه اجرایی کند.
شرکت «آساک انرژی زینو» حدود ۷ هکتار زمین در سایت توسعه دریافت کرده و به دنبال کسب مجوز برای شروع فعالیت در زمینه تولید پلیمرهای قیری است.