درآمد ۱۰ هزار میلیارد تومانی شرکت معدنی و صنعتی گلگهر

0
499

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توانست طی شش ماه ابتدایی سال ۱۳۹۹، با کسب درآمد ۱۰۰ هزار و ۷۸ میلیارد ریال، ۵۷ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال قبل تجربه کند. همچنین آمارهای سال جاری حاکی از افزایش تولید و حجم فروش این شرکت بزرگ معدنی طی شش ماه نخست امسال است. البته عمده فروش گل‌گهر طی سال جاری، به دلیل نیاز صنایع کشور به مواد اولیه صنعت فولاد، در بازار داخلی بوده و به همین دلیل، صادرات گل‌گهر در امسال بیش از ۹۰درصد کاهش یافته است. ضمن اینکه این شرکت به دنبال اجرای طرح‌های توسعه‌ای بزرگ خود از جمله انتقال آب خلیج فارس برای تکمیل زنجیره تولید بود که خوشبختانه به بهره‌برداری رسیده است و گل‌گهر می‌تواند گام‌های بعدی را نیز در تکمیل زنجیره، به‌ویژه تولید شمش و محصولات نهایی فولاد، بردارد.

شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، به عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات سنگ‌آهن، توانست رکوردهای تولید را در گندله جابه‌جا کند و همچنان بزرگ‌ترین تولیدکننده محصولات سنگ‌آهنی در کشور باقی بماند. ضمن اینکه آب خلیج فارس در مهرماه به سیرجان رسید و این شرکت می‌تواند با استفاده از آب، ضمن افزایش تولید محصولات سنگ‌آهنی، آب را در زنجیره فولاد برای تولید سایر محصولات به کار گیرد و جهش تولید را رقم بزند.
گل‌گهر همچنین بومی‌سازی را در بخش‌های مختلف، به دلیل تحریم‌ها و جلوگیری از صرف هزینه برای ارز، در دستور کار قرار داده و توانسته است در این زمینه به موفقیت‌های بزرگی دست یابد. نمونه این موفقیت‌ها را می‌توان در بهبود فرایندهای تولید، به‌ویژه در بخش گندله و کنسانتره مشاهده کرد که این شرکت توانسته است رکوردهای تولید خود را بهبود بخشد.

رشد ۳ درصدی تولیدات گل‌گهر

نمودار ۱ نشان می‌دهد که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست سال جاری، هفت میلیون و ۶۴۰ هزار و ۷۳۵ تن کنسانتره سنگ‌آهن تولید کرد که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، حدودا یک درصد کاهش داشته است. این در حالی است که کگل در شش ماه ابتدایی سال گذشته توانسته بود هفت میلیون و ۷۱۲ هزار و ۹۳۰ تن کنسانتره تولید کند.
آمارها گویای آن است که شرکت گل‌گهر طی شش ماه نخست سال جاری موفق به تولید ۶ میلیون و ۲۵۶ هزار و ۴۹۹ تن گندله شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود ۳ درصد افزایش دارد. گفتنی است که کگل در شش ماه نخست سال گذشته ۶ میلیون و ۲۷هزار و ۷۷ تن گندله تولید کرده بود.
گندله ریزدانه یکی از محصولات جانبی گل‌گهر محسوب می‌شود و این شرکت در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ توانسته است حدود ۵۴هزار و ۹۶۳ تن گندله ریزدانه تولید کند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال ۱۳۹۸ حدود ۱۷ درصد کاهش کاهش یافته است؛ زیرا گل‌گهر توانسته بود در شش ماه نخست سال قبل، ۶۶هزار و ۸۲۱ تن گندله ریزدانه تولید کند.
جمع تولیدات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست سال جاری به حدود ۱۳میلیون و ۹۵۱ هزار و ۹۴۸ تن رسید و به این ترتیب، کگل یک درصد افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال پیش تجربه کرد. گفتنی است که جمع تولیدات این شرکت در شش ماه ابتدایی سال قبل به ۱۳ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۸۲۸ تن رسیده بود.
رشد تولید گل‌گهر حاکی از عزم این شرکت برای تحقق جهش تولید است و با رسیدن آب به منطقه گل‌گهر در مهرماه، نیمه دوم سال به‌مراتب پربارتر خواهد بود و این شرکت می‌تواند ضمن افزایش تولید و بهبود کیفی محصولات خود به‌ویژه کنسانتره، آب را در تولید فولاد نیز به کار گیرد. البته گل‌گهر طرح‌های متعدد دیگری را نیز در دست تولید دارد.

فروش گندله گل‌گهر ۶ درصد افزایش یافت

نمودار ۲ حاکی از آن است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست سال جاری موفق شده است ۶ میلیون و ۳۵۶ هزار و ۵۲۷ تن گندله در بازار داخلی به فروش برساند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته حدود ۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. گل‌گهر در شش ماه نخست سال ۱۳۹۸ توانسته بود پنج‌میلیون و ۷۵۷ هزار و ۶۳۸ تن گندله را در بازار داخلی به فروش برساند.
آمارها نشان می‌دهد که گل‌گهر در شش ماه اول سال جاری توانسته است حدود ۵۹ هزار و ۹۶۳ تن گندله ریزدانه را به فروش برساند که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود یک هزار و ۵۲۱ درصد رشد دارد؛ زیرا گل‌گهر طی شش ماه نخست سال قبل حدود دو هزار و ۶۳۸ تن گندله ریزدانه را در بازار داخلی به فروش رسانده بود.
شرکت گل‌گهر همچنین موفق شد در شش ماه نخست سال جاری حدود یک میلیون و ۴۲هزار و ۷۶۲ تن کنسانتره را در بازار داخلی به فروش برساند که این میزان حدود ۵۰ درصد بیش از مدت مشابه سال قبل است و این شرکت در سال پیش حدود ۵۱۳ هزار و ۹۹۵ تن کنسانتره را در بازار داخلی فروخته بود.
کگل در شش ماه نخست سال ۱۳۹۹ توانسته است حدود ۶۹ هزار و ۹۴۷ تن کنسانتره را نیز در بازار صادراتی بفروشد که این میزان در مقایسه با مدت مشابه سال پیش حدود ۸۸ درصد کاهش را نشان می‌دهد. گل‌گهر در شش ماه اول سال گذشته ۶۰۵ هزار و ۸۷۲ تن کنسانتره را روانه بازارهای صادراتی کرده بود.
گفتنی است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه ابتدایی سال پیش حدود ۲۱۴هزار و ۱۹۵ تن گندله صادر کرده بود، اما در سال جاری و با توجه به نیاز داخلی، تمام گندله تولیدی را در بازار داخلی به فروش رسانده است.
آمارهای سال جاری گویای آن است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه ابتدایی سال جاری موفق به فروش هفت میلیون و ۵۲۹ هزار و ۱۹۹ تن محصول در بازارهای داخلی و بین‌المللی شده است که این میزان نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود ۶ درصد رشد را نشان می‌دهد. گل‌گهر در شش ماه نخست سال ۱۳۹۸ توانسته بود هفت میلیون و ۹۴ هزار و ۳۳۸ تن محصول را در بازارهای داخلی و بین‌المللی به فروش برساند.
همان‌طور که اشاره شد، در سال جاری، شرکت گل‌گهر عمده تمرکز خود را در بخش فروش معطوف به بازار داخلی کرده است تا نیاز صنعت فولاد کشور به مواد اولیه تامین شود. از این رو، صادرات این شرکت حدود ۹۰ درصد کاهش پیدا کرده و عمده محصولات گل‌گهر به شرکت‌های داخلی و صنایع پایین‌دستی اختصاص یافته است.

جمع تولیدات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست سال جاری به حدود ۱۳ میلیون و ۹۵۱ هزار و ۹۴۸ تن رسید و به این ترتیب، کگل یک درصد افزایش تولید را نسبت به مدت مشابه سال پیش تجربه کرد. گفتنی است که جمع تولیدات این شرکت در شش ماه ابتدایی سال قبل به ۱۳ میلیون و ۸۰۶ هزار و ۸۲۸ تن رسیده بود

رشد ۶۰ درصدی درآمد گندله گل‌گهر

همان‌طور که در نمودار ۳ مشاهده می‎شود، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توانسته است در شش ماه نخست سال جاری، از محل فروش گندله ۸۹ هزار و ۲۰۶ میلیارد و ۸۱۷ میلیون ریال درآمد کسب کند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. با این حال، شرکت گل‌گهر در شش ماه نخست سال گذشته توانسته بود ۵۳هزار و ۴۷۴ میلیارد و ۹۳۴ میلیون ریال درآمد از فروش گندله در بازار داخلی و دو هزار و ۲۶۸میلیارد و ۹۱۲ میلیون ریال از محل صادرات این محصول و مجموعا ۵۵ هزار و ۷۴۳ میلیارد و ۸۴۴ میلیون ریال درآمد کسب کند.
دیگر محصول شرکت گل‌گهر گندله ریزدانه بود که در این حوزه نیز گل‌گهر موفق شد در شش ماه نخست سال جاری حدود ۲۸۳ میلیارد و ۶۵۳ میلیون ریال درآمد کسب کند که ۸ هزار و ۵۰۳ درصد رشد را نسبت به مدت مشابه سال پیش نشان می‌دهد؛ زیرا گل‌گهر در شش ماه اول سال قبل از محل فروش این محصول فرعی، سه میلیارد و ۲۹۷ میلیون ریال درآمد کسب کرده بود.
آمارها گویای آن است که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست امسال توانسته است از محل فروش کنسانتره ۱۱ هزار و ۲۹۲ میلیارد و ۹۴۵ میلیون ریال درآمد کسب کند که حدود یک هزار و ۳۸ میلیارد و ۴۱۵ میلیون ریال آن از محل صادرات این محصول و مابقی از صادرات بوده است. این در حالی است که گل‌گهر طی شش ماه نخست سال پیش، بابت فروش کنسانتره، سه هزار و ۲۸۱ میلیارد و ۵۴۳ میلیون ریال از محل فروش داخلی، ۵ هزار و ۱۱۶ میلیارد و ۹۲۹میلیون ریال از محل صادرات و مجموعا هشت هزار و ۳۹۸ میلیارد و ۴۷۲ میلیون ریال درآمد داشت. مقایسه مجموع درآمد شش ماه نخست سال جاری و سال گذشته کگل در بخش کنسانتره گویای رشدی ۲۵ درصدی است. البته گل‌گهر در شش ماه نخست سال گذشته توانست مجموعا هفت هزار و ۳۸۵ میلیارد و ۸۴۱ میلیون ریال درآمد صادراتی داشته باشد.
جمع درآمد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه ابتدایی سال جاری به ۱۰۰ هزار و ۷۸۳میلیارد و ۴۱۵ میلیون ریال رسیده است که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال پیش، حاکی از رشدی ۵۷ درصدی است؛ زیرا جمع درآمدهای گل‌گهر در شش ماه ابتدای سال گذشته ۶۴ هزار و ۱۴۵ میلیارد و ۶۱۵ میلیون ریال بود.

رشد درصدی نرخ گندله و کنسانتره کگل

نمودار ۴ نشان می‌دهد که هم کنسانتره و هم گندله شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر از فروردین تا شهریورماه سال جاری رشدی قابل توجه داشته‌اند و این امر یکی از عوامل اصلی افزایش درآمدهای کلی این شرکت به شمار می‌رود.

  • کنسانتره: در فروردین‌ماه سال جاری، نرخ فروش کنسانتره گل‌گهر حدود ۷ میلیون و ۱۳۵هزار و ۲۳۸ ریال به ازای هر تن بود که این مبلغ در شهریورماه سال جاری، با افزایشی ۵۲ درصدی، به ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزار و ۲۹۲ریال رسید. میانگین نرخ فروش کنسانتره کگل نیز در شش ماه ابتدای سال ۱۳۹۹ حدود ۹ میلیون و ۸۳۴ هزار و ۸ ریال به ازای هر تن ثبت شده است.
  • گندله: نرخ هر تن گندله شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در فروردین‌ماه سال جاری حدود ۱۰ میلیون و ۴۶۴ هزار و ۲۳۸ ریال بود. این نرخ در شهریورماه سال جاری به ۱۵میلیون و ۸۹۹ هزار و ۹۰۷ ریال به ازای هر تن رسید که حدود ۵۲ درصد رشد را نسبت به فروردین‌ماه نشان می‌دهد. گفتنی است که میانگین نرخ هر تن گندله شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در شش ماه نخست سال جاری ۱۴ میلیون و ۳۳ هزار و ۸۹۳ ریال به ازای هر تن بوده است.