شرکت‌های مستقر در منطقه ویژه خلیج فارس

0
187

آلومینیوم المهدی- هرمزال:
این شرکت در سایت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس در زمینی به مساحت ۲۷۰ هکتار واقع شده است. شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمزال در تیرماه ۱۳۶۹ با سرمایه‌گذاری مستقیم دولت و با هدف تولید شمش آلومینیوم به بهره‌برداری رسید. این شرکت بر اساس اصل ۴۴ قانون اساسی در سال ۱۳۹۴ به بخش خصوصی واگذار شد، اما بنا به دلایلی، این واگذاری لغو و آلومینیوم المهدی ـ هرمزال به شرکت مپنا واگذار شد. این شرکت دو واحد مجزای تولید آلومینیوم یعنی المهدی با ظرفیت ۱۱۰ هزار تن و هرمزال با ظرفیت ۱۴۰ هزار تن دارد. المهدی هم‌اکنون شمش آلومینیوم را با خلوص مختلف (۹۹ درصد به بالا) روانه بازار می‌کند و قصد دارد محصولات آلومینیومی دیگر همچون بیلت و شمش آلیاژی را نیز به سبد محصولات خود اضافه کند.

صبا فولاد خلیج فارس:
این شرکت تنها تولیدکننده بریکت گرم (HBI) در ایران است و قرار بود در ابتدا با سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و هندی به بهره‌برداری برسد، اما با توجه به شرایط پیش‌آمده، این امر میسر نشد و با ورود مستقیم صندوق بازنشستگی، روند احداث این شرکت تکمیل شد و یکی از واحدهای تولیدی آن یعنی بریکت گرم در سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری رسید. صبا فولاد خلیج فارس با هدف صادرات محصولات فولاد از بریکت گرم تا آهن اسفنجی و بیلت فولادی تاسیس شده است. هدف اصلی صبا فولاد رسیدن به تولید ۴/۵ میلیون تن آهن اسفنجی و ۵/۴ میلیون تن بیلت و اسلب عنوان شده است.

فولاد کاوه جنوب کیش:
این شرکت با سرمایه‌گذاری بنیاد مستضعفان به منظور اشتغال‌زایی و صادرات فولاد تاسیس شده است و از زیرمجموعه‌های هلدینگ کاوه پارس محسوب می‌شود. شرکت فولاد کاوه جنوب کیش به منظور تکمیل زنجیره تولید از معدن تا محصول نهایی و با هدف مشارکت در تولید ۱۰ میلیون تن فولاد در افق ۱۴۰۴ تاسیس شده است. هم‌اکنون این شرکت دارای دو واحد فولادسازی ۱/۲ میلیون تنی (مجموع ۲/۴ میلیون تن) شمش فولادی و دو واحد احیای مستقیم به روش میدرکس با مجموع ظرفیت تولید ۱/۸۵ میلیون تن است. آب‌شیرین‌کن‌های مجتمع فولاد کاوه جنوب کیش با ظرفیت تولید نهایی حدود ۵۵ هزار متر مکعب در روز در دست احداث‌اند و در حال حاضر ۱۵هزار متر مکعب آن به بهره‌برداری رسیده است. ضمن اینکه فولاد کاوه جنوب کیش واحدهای دیگری همچون تولید گازهای صنعتی مانند اکسیژن و هوای فشرده، خط انتقال فنی برق، پست برق و تصفیه‌خانه‌های صنعتی و بهداشتی دارد و در آینده نه‌چندان دور، خط راه‌آهنی اختصاصی به طول ۳۶ کیلومتر و با ظرفیت تخلیه و بارگیری ۵ میلیون تن در اختیار خواهد داشت.

شرکت تولید روی بندرعباس:
شرکت تولید روی بندرعباس در سال ۱۳۷۶، با سرمایه‌گذاری شرکت ذوب و احیای روی قشم از زیرمجموعه‌های هلدینگ توسعه معادن روی ایران، با هدف تولید ۱۲ هزار تن شمش روی تاسیس شد. این شرکت در سال ۱۳۷۸ تولید خود را آغاز کرد. پس از آن، در سال ۱۳۹۰، ظرفیت اسمی شرکت تولید روی بندرعباس از ۱۲ هزار تن به ۱۸ هزار تن افزایش یافت. این شرکت با سرمایه‌گذاری ۱۶ میلیون دلاری احداث شده است و هم‌اکنون ۱۶۰ نفر در آن مشغول به کار هستند. در حال حاضر، عمده شمش تولیدی این مجموعه، به دلیل کیفیت و خلوص بالا (حداقل ۹۹/۹۵ درصد)، به بازارهای جهانی صادر می‌شود. در ضمن، شرکت تولید روی بندرعباس پودر روی نیز تولید می‌کند. این شرکت، به منظور افزایش بهره‌وری تولید، از تکنولوژی BZS در خط تولید برخوردار است.

شرکت فولاد هرمزگان:
این شرکت در زمینی به مساحت ۹۵ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس قرار گرفته است. شرکت فولاد هرمزگان توانسته است زمینه اشتغال پایدار یک هزار و ۵۰۰ نفر به صورت مستقیم و بیش از ۶ هزار نفر به صورت غیرمستقیم را فراهم کند. قرار بود در ابتدا این شرکت به صورت یکی از طرح‌های فولادی استانی احداث شود که ۹۷ درصد سهام آن را فولاد مبارکه اصفهان خریداری کرد. شرکت فولاد هرمزگان، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان تختال کشور، ظرفیت اسمی‌ای به میزان ۱/۵ میلیون تن در سال دارد که قادر است تختال‌هایی با ضخامت ۲۰۰ و ۲۵۰ میلی‌متر، عرض ۹۰۰ تا ۲ هزار میلی‌‎متر و طول ۶ هزار تا ۱۲ هزار میلی‌متر تولید کند. همچنین این شرکت قادر به تولید محصولات میانی از قبیل یک میلیون و ۶۵۰ هزار تن در سال آهن اسفنجی، ۹۰ هزار تن در سال آهک، ۷ هزار و ۵۰۰ نرمال متر مکعب اکسیژن بر ساعت، ۱۸ هزار نرمال متر مکعب بر ساعت نیتروژن و ۱۲۰ نرمال متر مکعب بر ساعت آرگون است. فولاد هرمزگان در برنامه‌های توسعه‌ای خود قرار است به تولید ۲میلیون تن تختال (بازنگری‌شده) و ۱/۲ میلیون تن ورق عریض دست یابد.

شرکت نیک گستر قشم:
شرکت نیک‌گستر قشم فعالیت خود را در سال ۱۳۶۹ در حوزه صادرات و واردات آغاز کرد. این شرکت، علاوه بر فعالیت گسترده تجاری، در حوزه تولید جیوه و سرب نیز فعال شده و ظرفیت تولید جیوه این شرکت در حال حاضر ۲۲ تن در سال است. مراحل اجرایی پروژه تولید جیوه در سال ۱۳۹۶ آغاز شد و بعد از خرید و نصب کوره‌ها، این واحد تولیدی به بهره‌برداری رسید. این شرکت از شش ماه گذشته مراحل اجرایی پروژه تولید سرب را نیز آغاز کرده‌ و در حال احداث کارخانه تولید سرب از خاک سولفوری با تکنولوژی نوین در کشور است که طی هجده ماه آینده به بهره‌برداری خواهد رسید.

گندلهسازی مادکوش:
این شرکتِ جدید کاملا متعلق به بخش خصوصی و سرمایه‌گذار آن گروه گسترش سرمایه‌گذاری بین‌المللی ارزش است. احداث گندله‌سازی مادکوش از سال ۱۳۹۲ در زمینی به مساحت ۳۷ هکتار در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس بندرعباس، با هدف دستیابی به ظرفیت تولید ۵ میلیون تن در سال، طی دو فاز طراحی شد. فاز اول این طرح، با ظرفیت ۲/۵ میلیون تن در سال، در ابتدای سال ۱۳۹۹ به بهره‌برداری رسید و اولین محصول آن در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۹ تولید شد. همزمان با اجرای فاز نخست، تمامی زیرساخت‌های مشترک بین دو فاز نیز ساخته و تکمیل شدند. به این ترتیب، فاز دوم نیز ۲۵ درصد پیشرفت فیزیکی (در احداث زیرساخت‌ها) دارد. مطالعات اولیه برای احداث فاز دوم به ظرفیت ۲/۵ میلیون تن آغاز شده است و به نظر می‌رسد که چگونگی ساخت آن تا پایان سال جاری نهایی شود. گندله‌سازی مادکوش برای تولید محصول از تکنولوژی «آلیس چالمرز» استفاده می‌کند. این شرکت هم‌اکنون برای ۳۲۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است و با شروع احداث فاز دوم گندله‌سازی و بهره‌برداری از آن، تعداد کارکنانش افزایش خواهد یافت.

شرکت ملی صنایع مس ایران:
پروژه ساخت مخازن نگهداری اسید سولفوریک با ظرفیت ۱۱۲ هزار تن در سال در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس و با سرمایه‌گذاری ارزی تقریبا ۱۵ میلیون یورو و یک هزار و ۶۱۰ میلیارد ریال (۱۶۱ میلیارد تومان) اجراه شده است. در این پروژه، ساخت دوازده مخزن برای نگهداری اسید سولفوریک و احداث راه‌آهن و فراهم شدن زیرساخت‌های انتقال اسید سولفوریک در دستور کار قرار دارد که بخش قابل توجهی از این موارد اجرایی شده است. خطوط ریلی راه‌آهن برای انتقال اسید سولفوریک از مجتمع مس سرچشمه به منطقه ویژه خلیج فارس در حال تکمیل است و قرارداد ساخت دویست دستگاه واگن (ظرفیت هر واگن ۶۵ تن) نیز منعقد شده که چهل دستگاه واگن آن آماده انتقال به خطوط ریلی است. پیش‌نویس این قرارداد برای مطالعه و اظهار نظر به شرکت ملی صنایع مس ایران ارسال شده و عملیات ایجاد خط انتقال و ذخایر نگهداری اسید سولفوریک در حال اتمام است. هدف از اجرای این پروژه، صادرات آسان و بدون آلودگی اسید سولفوریک شرکت ملی صنایع مس ایران به سایر نقاط دنیا بوده است.