شماره پنجم فصلنامه گوهرسیرجان

شماره پنجم فصلنامه گوهرسیرجان، تابستان 98، منتشر شد
0
892

 

شماره پنجم فصلنامه گوهرسیرجان، تابستان سال ۹۸ منتشر شد؛ در سرمقاله این شماره، جمشید ملارحمان مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر نوشته است:                                                                                       

از اهمیت معادن و اثرگذاری آن‌ها بر رونق صنعت، ایجاد اشتغال پایدار و مولد، افزایش تولید ناخالص ملی و به‌طور خلاصه توسعه اقتصادی کشور، سخن بسیار گفته شده اما جایگاه این بخش به‌قدری که باید و شایسته است، تبیین نشده است. معدن و صنایع وابسته به آن در دوره بحران اقتصادی جهانی نشان داده‌اند که کمترین آسیب را می‌پذیرند و در عین حال تاثیر مثبتی بر اقتصاد می‌گذارند، بنابراین در شرایط کنونی حاکم بر اقتصاد ایران و تحریم‌های ظالمانه‌ای که هر روز ابعاد گسترده‌تری می‌یابد، تکیه بر منابع معدنی، می‌تواند کمک بزرگی به اقتصاد کشور باشد. در واقع با بهره‌گیری صحیح از این پتانسیل، فرصت‌های جدیدی به روی کشور گشوده می‌شود.

آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیام آغاز سال ۱۳۹۸ فرمودند: «امسال مساله تولید مطرح است. می‌خواهم مساله تولید را به عنوان محور فعالیت قرار بدهم.» انتخاب شعار رونق تولید از سوی مقام معظم رهبری حکایت از آن دارد که اقتصاد همچنان اولویت مسائل کشور است. بنا بر فرمایشات ایشان، اگر تولید رونق پیدا کند، اشتغالزایی گسترده‌ای ایجاد می‌شود و مشکلات اقتصادی کشور همچون کاهش ارزش پول ملی تا حد بسیاری برطرف می‌شود، بنابراین همه فعالان اقتصادی در همه سطوح باید تلاش کنند تا تولید در حوزه‌های مختلف به‌صورت چشمگیری رونق پیدا کند.

رونق تولید وجوه مختلفی دارد و یکی از جنبه‌های آن تکیه بر پتانسیل‌های معدنی است. از همین رو، معادن باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرند. توجه به این نکته ضروری به ‌نظر می‌رسد که با رونق تولید، اشتغالزایی کارآفرینی و بهره‌وری در تمامی عرصه‌ها افزایش می‌یابد و زمینه‌ساز توسعه اقتصادی کشور خواهد بود. معادن می‌توانند اثرگذاری بسیار بیشتری نسبت به تجارت و حتی صنعت در اقتصاد کشور داشته باشند. رونق فعالیت‌های معدنی، چرخ انواع صنایع تولیدی، ترانزیت و ترابری و … را می‌چرخاند.

در این میان، مجموعه معدنی و صنعتی گل‌گهر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تامین‌کنندگان زنجیره فولاد کشور و تمامی شرکت‌های زیرمجموعه آن،تلاش برای توسعه همه‌جانبه اقتصادی کشور را وظیفه خود می‌دانند و در این مسیر از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند.

تولید ۲۴ میلیون تن کنسانتره، ۲۱ میلیون تن گندله و ۵/۵ میلیون تن فولاد، در چشم‌انداز ۱۴۰۰ این شرکت برنامه‌ریزی شده است. این مجموعه نیز در حال حاضر در مسیر تحقق این هدف پیش می‌رود. این مسیر همان رونق تولیدی است که پیش‌تر هم به آن اشاره شد. اکنون نیز این هدف بیش از پیش مورد توجه قرار دارد.

برای مطالعه مطالب این شماره، می‌توانید یکی از موارد زیر انتخاب کنید: