شکوفایی «گلگهر» در آوردگاه ۲۰۳۰

خداداد غریب‌پور رئیس هیئتعامل ایمیدرو
0
186

هر قدر یک شرکت بزرگ‌تر باشد، نقش بیشتری در توسعه اقتصادی کشور ایفا می‌کند و شرکت‌های بزرگ معدنی در این امر نقش بسزایی دارند. از این رو، شرکت معدنی ‌و‌ صنعتی گل‌گهر، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های معدنی و تامین‌کننده ۳۰ درصد از مواد اولیه صنعت فولاد کشور، با اجرای استراتژی‌ای مشخص و دقیق، تا سال ۲۰۳۰ می‌تواند در جمع پنجاه شرکت برتر معدنی دنیا قرار گیرد و با آن‌ها رقابت کند. پیش‌نیاز تحقق این امر، حمایت دولت از معادن و سرمایه‌گذاری در آن‌هاست. در این خصوص خبرنگار فصلنامه «گوهر سیرجان» با رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو به گفت‌وگو نشسته است. خداداد غریب‌پور معتقد است که ایمیدرو، به عنوان یک نهاد توسعه‌ای، شرایط تحقق توسعه معادن را تسهیل می‌کند تا در راستای افزایش سهم معدن در توسعه اقتصادی کشور، هیچ‌گونه مانعی وجود نداشته باشد. مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

چشم‌انداز معادن بزرگ کشور، به‌خصوص معدن گل‌گهر را در ده سال آینده چگونه ارزیابی می‌کنید؟

توسعه معادن کشور، به‌خصوص معدن بزرگ گل‌گهر، یک ضرورت به حساب می‌آید که باید بر اساس برنامه چشم‌انداز معادن کشور تحقق یابد. به دلیل نقش شرکت‌ معدنی و صنعتی گل‌گهر که بزرگ‌ترین پشتیبان صنعت فولاد در تکمیل زنجیره تولید و تامین خوراک برای شرکت‌های بزرگ تولید کننده فولاد کشور است، تحقق برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ در این شرکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.
در حال حاضر و بر اساس نقشه راه معدن و صنایع معدنی، نحوه تامین اعتبارات بخش زیربنایی معادن کشور توسط ایمیدرو در حال بررسی است. تحقق این موضوع، توسعه پایدار در حوزه‌های اکتشاف و فناوری معادن بزرگی همچون گل‌گهر را امکان‌پذیر می‌کند. معدن گل‌گهر، به عنوان یکی از بزرگ‌ترین معادن ایران و با توجه به داشتن زیرساخت‌های مناسب و پتانسیل‌های موجود، امکان تبدیل شدن به قطب اکتشافات علمی کشور را دارد. اکتشافات علمی و پیشرفته راهی برای رسیدن به منابع جدید است، منابعی که با توسعه فعالیت‌های معادن بزرگ، امکان دستیابی به آن پیش از چشم‌انداز ۲۰۳۰ وجود دارد.
اکتشافات جدید معدن گل‌گهر و سایر معادن بزرگ و کوچک در کشور به منظور افزایش ظرفیت تولید سنگ‌آهن کشور برنامه‌ریزی شده است. معدن ۳ جنوبی گل‌گهر، به عنوان یکی از اهداف توسعه‌ای، به‌زودی مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.
گفتنی است که اکتشافات تکمیلی از مهم‌ترین اهداف و برنامه‌های معادن بزرگ کشور به‌خصوص معدن گل‌گهر به حساب می‌آید. با اینکه در زمینه اکتشافات معدنی دستاوردهای مناسبی داشته‌ایم، اما برخی از طرح‌ها همچنان در انتظار بهره‌برداری‌اند که به‌زودی و با تکمیل آن‌ها پیش از رسیدن به چشم‌انداز ۲۰۳۰، شاهد شکوفایی معادن کشور، بالاخص معدن بزرگ گل‌گهر خواهیم بود.

به نظر جناب‌عالی، توسعه بخش معدن و افزایش سهم این بخش در توسعه اقتصادی کشور در دهه آینده به چه عواملی بستگی دارد؟

ذخایر و عملکرد معادن کل کشور نشان از نقش بی‌بدیل آن‌ها در توسعه اقتصادی کشور دارد. معادنی همچون معدن بزرگ «گل‌گهر»، با دارا بودن ذخایر فراوان سنگ‌آهن، جایگاه مهمی در توسعه صنعت فولاد و به طور کلی اقتصاد کلان دارند. برنامه‌های معادن بزرگ کشور بر افزایش نقش هرچه بیشتر خود در تولید ناخالص داخلی تاکید می‌کنند. ایمیدرو، به عنوان یک نهاد توسعه‌ای، شرایط تحقق توسعه معادن را تسهیل می‌کند تا در راستای افزایش سهم معدن در توسعه اقتصادی کشور، هیچ‌گونه مانعی وجود نداشته باشد. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، با تحقق اهداف توسعه‌ای در دهه آینده، می‌تواند همزمان با افزایش سرمایه و همچنین میزان استخراج، نقش خود را به عنوان معدن مادر در کشور تثبیت کند. با توجه به اینکه در نقشه راه معدن و صنایع معدنی بر توسعه اقتصادی معادن و افزایش نقش آن‌ها در تولید ناخالص داخلی طی یک دهه آینده تاکید شده است، مجموعه‌های تابعه ایمیدرو با در نظر گرفتن این مهم، نقشی اثرگذار در تحقق آن خواهند داشت.

نظر جناب‌عالی در خصوص برنامه «گل‌گهر ۲۰۳۰» چیست؟ با اجرای این برنامه، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به چه جایگاهی می‌رسد؟

با درایتی که در سیاست‌گذاری مجموعه گل‌گهر وجود دارد، مانعی برای تحقق اهداف این شرکت طی افق ۲۰۳۰ مشاهده نمی‌شود. علاوه بر این، مولفه‌های تحول‌گرایانه به عنوان یکی از راهبردهای مد نظر «گل‌گهر ۲۰۳۰» شناخته می‌شود، مولفه‌هایی که بر افزایش ظرفیت منابع معدنی به همراه رشد تولید بر حسب نیاز داخلی و شرایط صادراتی تاکید می‌کنند.
در حال حاضر، نزدیک به ۱/۸ میلیارد یورو پروژه برای تحقق اهداف گل‌گهر به تصویب رسیده است. تعریف پروژه‌های مذکور، با افزایش سرمایه‌ ۲۳ هزار میلیارد تومانی، امکان تحول در این مجموعه عظیم را تسهیل می‌کند. ایجاد تحول در این مجموعه عظیم طبق چشم‌انداز ۲۰۳۰ نه‌تنها موجب ارتقای جایگاه گل‌گهر می‌شود، بلکه توسعه و ترقی سایر معادن بزرگ و کوچک در اقصی نقاط کشور را به ارمغان می‌آورد.
بر اساس چشم‌انداز ۲۰۳۰، شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر می‌تواند به فناورترین شرکت ایران در زمینه تولید کنسانتره و گندله‌سازی تبدیل شود. شرکت گل‌گهر، با راهبری فناوری در بخش سنگ‌آهن طی یک دهه آینده، تاثیری مستقیم بر زنجیره فولاد کشور خواهد گذاشت، تحقق این هدف نیز در برنامه جامع درنظر گرفته شده است.

در حال حاضر، چه چالش‌ها و موانعی برای توسعه معادن بزرگ کشور وجود دارد؟ در چنین شرایطی، اجرای برنامه «گل‌گهر ۲۰۳۰» چه چالش‌ها و موانعی پیشِ‌رو دارد؟

برنامه توسعه‌ای شرکت‌های بزرگ معدنی در کشور طی یک دهه آینده نشان می‌دهد که هیچ مانعی در زمینه توسعه همه‌جانبه معادن بزرگ وجود ندارد. البته در راستای تحقق و تکمیل اهداف یک دهه آینده معادن در کشور، چالش‌هایی وجود دارد که رفع موانع آن توسط سرمایه‌های داخلی امکان‌پذیر است. یکی از چالش‌های مسیر پیشِ‌رو، تامین ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی است که با رفع آن می‌توان برخی امکانات بالقوه‌ معادنی همچون گل‌گهر را بالفعل کرد. تامین ماشین‌آلات و تجهیزات بخش حفاری یک ضرورت در بخش معدن و صنایع معدنی است که با مشارکت ایمیدرو، بخش خصوصی و معادن بزرگ همچون گل‌گهر، زمینه تامین ابزارآلات نوین حفاری معادن به وجود می‌آید.
در حال حاضر، همکاری صنایع معدنی با شرکت هپکو نمونه‌ای بارز است که می‌تواند علاوه بر توسعه اهداف کلان معادن کشور، به رشد و توسعه آن شرکت کمکی شایان کند. افزایش تولید داخلی ماشین‌آلات مورد نیاز معادنی همچون گل‌گهر، در میان‌مدت و بلندمدت، به تحقق بومی‌سازی منجر خواهد شد.

ذخایر و عملکرد معادن کل کشور نشان از نقش بی‌بدیل آن‌ها در توسعه اقتصادی کشور دارد. معادنی همچون معدن بزرگ گل‌گهر، با دارا بودن ذخایر فراوان سنگ‌آهن، جایگاه مهمی در توسعه صنعت فولاد و به طور کلی اقتصاد کلان دارند

برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت ایمیدرو برای تحقق اهداف توسعه‌ای معادن بزرگ کشور چیست؟

توسعه اکتشافات زیرزمینی کشور از اولویت‌های مهم سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی  کشور است. ورود ایمیدرو به کشف معادن در اعماق زمین یک ضرورت به حساب می‌آید و در این زمینه، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران، به عنوان یکی از شرکت‌های تابعه ایمیدرو، گام‌های عملی و مهمی برداشته است. سرمایه‎گذاری در زمینه فناوری، دستیابی به معادن زیرزمینی با عمق زیاد را امکان‌پذیر می‌کند. شرکت گل‌گهر، ضمن پی بردن به ضرورت سرمایه‌گذاری در این زمینه، سیاست‌های درخور توجهی را اتخاذ کرده است.
ورود گل‌گهر به موضوع بازفرآوری باطله‌های معدنی یکی دیگر از برنامه‌های مهم ایمیدرو در راستای توسعه  این معدن محسوب می‌شود. گل‌گهر از طریق بازفرآوری نزدیک به ۴۰ میلیون تن باطله در معادن، می‌تواند زمینه سودآوری و ایجاد ارزش‌افزوده را فراهم آورد. ورود به باطله‌های معدنی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر همانند ورود به یک معدن بزرگ و جدید است که ذخایر بسیاری را با خود به همراه دارد.
افزایش بهره‌وری در واحدهای معدنی یکی دیگر از برنامه‌های مد نظر در توسعه معادن بزرگ کشور محسوب می‌شود. رویکرد ایمیدرو به توسعه صنایع پایین‌دست، به همراه ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات معدنی، رویکردی فعال و ویژه بر اساس افق ۲۰۳۰ خواهد بود؛ از این طریق است که امکان داخلی‌سازی فناوری و افزایش سطح تولید صنایع معدنی، به‌خصوص در گل‌گهر، به وجود می‌آید.

آیا موافق سرمایه‌گذاری گل‌گهر در مناطق مختلف کشور هستید؟

افزایش سرمایه‌گذاری گل‌گهر نشان می‌دهد که تا چه اندازه مدیران این شرکت رویکرد و دیدگاه توسعه‌محور دارند. با این حال، سرمایه‌گذاری در هر منطقه‌ بر حسب نیازسنجی مختص به خود تعیین می‌شود. ورود و مشارکت چشمگیر گل‌گهر در پروژه‌ بین‌المللی فولاد مکران جزو نیازسنجی‌هایی بود که طبق برنامه بلند‌مدت این شرکت طراحی و تدوین شد. این پروژه، علاوه بر نقش برجسته در صنعت فولاد کشور، از چشم‌اندازی جهانی برخوردار است.
پروژه انتقال آب خلیج فارس یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های کشور محسوب می‌شود و با ورود آب خلیج فارس به شرکت گل‌گهر تا پایان آبان‌ماه سال جاری، آب مورد نیاز برای تولید محصولات این شرکت به طور کامل تامین می‌شود. پس با تکمیل پروژه آب‌رسانی به معدن گل‌گهر، توسعه این معدن و محصولات آن‌ در بلندمدت روندی صعودی خواهد داشت.

ایمیدرو در نقش حاکمیتی و توسعه‌ای خود چه حمایتی در راستای تحقق «گل‌گهر ۲۰۳۰» خواهد داشت؟

ایمیدرو نقش حاکمیتی چشمگیری در توسعه صنایع معدنی کل کشور ایفا می‌کند، به طوری که ابتدا، ضمن ترسیم چشم‌انداز با همکاری شرکت‌های معدنی به‌خصوص شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، چالش‌های  مسیر بررسی می‌شود و سپس برای حل چالش‌ها، برنامه‌ریزی مدونی صورت می‌گیرد. ایمیدرو، به عنوان یک نهاد حاکمیتی، عزم خود را جزم کرده است تا با تکیه بر توان معادن بزرگ داخلی همچون گل‌گهر، در راستای تحقق اهداف ۲۰۳۰ معادن و صنایع معدنی کشور گام‌های عملی و مهمی بردارد.