فرودگاه و منطقه ویژه، مکمل توسعه بندرعباس

خشایارحاجی‌زاده مدیر ترمینال فرودگاه بندرعباس
0
196

یکی از مزایای منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس، دسترسی آسان به فرودگاه بین‌المللی بندرعباس است که تردد به این منطقه را تسهیل می‌کند. از یک سو برخورداری از فرودگاه مزیتی برای رشد این منطقه ویژه به‌شمار می‌رود و ازسوی دیگر، منطقه ویژه و جلب سرمایه‌گذاران نیز امتیازاتی را برای فرودگاه به همراه خواهد داشت. از این‌‌رو، به گفت‌وگو با مدیر ترمینال فرودگاه بندرعباس نشستیم. به گفته خشایارحاجی‌زاده منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس تاثیر بسزایی در رشد صنعتی منطقه داشته و زمینه را برای افزایش تردد به این شهرستان فراهم کرده است. از آنجایی که فرودگاه، گیت طلایی رفت‌وآمد به‌شمار می‌آید، با استقبال و رونق خوبی در شهر بندرعباس روبه‌رو شده است. وی فرودگاه و منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس را مکمل یکدیگر در توسعه می‌داند. در ادامه متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.

برخورداری از زیرساخت‌های حمل‌ونقل هوایی چه تاثیری بر رشد اقتصادی یک منطقه خواهد داشت؟ استان هرمزگان و شهر بندرعباس برای رسیدن به رشد و توسعه چه میزان از این پتانسیل بهره گرفته‌اند؟

حمل‌ونقل تاثیر بسزایی بر رشد و توسعه دارد. در این میان، فرودگاه نیز به‌عنوان گیت طلایی یکی از اصلی‌ترین زیرساخت‌های توسعه در یک منطقه به‌شمار می‌رود که حمل هوایی را پشتیبانی می‌کند و برخورداری از آن امتیازی مهم برای توسعه یک منطقه است. باوجود اهمیت و نقش حمل هوایی در توسعه یک منطقه، از آنجایی‌که فرودگاه زیرساختی گران‌قیمت به‌شمار می‌آید، احداث آن تنها در مناطقی امکان‌پذیر است که با توجیه اقتصادی همراه باشد. از این‌رو، مناطقی که دارای این زیرساخت هستند باید حداکثر بهره‌برداری را از این مزیت داشته باشند.
استان هرمزگان و به‌ویژه شهر بندرعباس، ظرفیت بسیار بالایی برای تجارت دارند. دسترسی به آب‌های آزاد، نزدیکی شهر بندرعباس به تنگه هرمز، نزدیکی بندرچابهار به کشور عمان و موقعیت ارتباطی بسیار مناسب این استان با کشورهای حاشیه خلیج‌فارس که هریک در حال رشد و توسعه هستند، زمینه را برای رشد این استان و صنعت و اقتصاد آن فراهم می‌کند. درواقع موقعیت جغرافیایی استان هرمزگان، یک فرصت و مزیت طلایی برای رشد این استان است.

وجود منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس در بندرعباس، چه تاثیری بر رونق صنعت حمل‌ونقل هوایی این شهرستان داشته است؟

فرودگاه به‌خودی خود، یک زیرساخت به‌شمار می‌رود. برای آنکه این زیرساخت مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و بتوان از مزایای آن بهره برد، باید در منطقه تحولاتی ایجاد شود که رونق شهر را به‌همراه داشته باشد، در این زمان وجود فرودگاه می‌تواند در شکوفایی هرچه بیشتر شهر ثمربخش باشد.
وجود منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در شهرستان بندرعباس، زمینه رشد صنعتی این شهرستان را فراهم کرده و موجب افزایش تردد به این شهر شده است. دراین میان، فرودگاه تسهیل‌‌گر رفت‌وآمد افراد به شهر خواهد بود. درواقع می‌توان گفت، فرودگاه مکمل خدماتی است که منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس برای جلب سرمایه‌گذاران به منطقه، به آن‌ها ارائه می‌دهد. فرودگاه شهرستان بندرعباس و ایرلاین‌های گوناگون در این منطقه، با امکاناتی که در این شهرستان فراهم آورده‌اند، خدمت‌رسانی به مسافران را تسهیل و در کنار آن از رونق شهر و افزایش تعداد مسافران به این منطقه سود کسب می‌کنند.
درنهایت هم مردم شهرستان بندرعباس از رونق حمل‌ونقل هوایی این شهرستان که بخش عمده‌ای از آن ناشی از رونق اقتصادی و صنعتی این منطقه است، بهره می‌برند و می‌توانند به‌راحتی و با داشتن حق انتخاب به شهرهای مختلف سفر کنند.

وجود منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در شهرستان بندرعباس، زمینه رشد صنعتی این شهرستان را فراهم کرده و موجب افزایش تردد به این شهر شده است. دراین میان، فرودگاه تسهیل‌‌گر رفت‌وآمد افراد به شهر خواهد بود.

درحال حاضر استان هرمزگان و شهر بندرعباس به‌لحاظ حمل‌ونقل هوایی درچه وضعیتی قرار دارند؟

کشور در مجموع حدود ۵۴ فرودگاه دارد. در این میان، می‌توان هرمزگان را استانی با بیشترین تعداد فرودگاه دانست. بسیاری از جزیره‌های این استان فرودگاه دارند و درمجموع ۱۳ فرودگاه در این استان فعالیت می‌کنند. فرودگاه بندرلنگه به‌عنوان دومین فرودگاه ساخته شده کشور در این استان قرار گرفته است. در میان فرودگاه‌های این استان، فرودگاه بندرعباس، کیش، قشم و بندرلنگه، بین‌المللی هستند. از فرودگاه بندرعباس به امارات متحده عربی پرواز داریم. پرواز عمان نیز در گذشته در فهرست پروازهای بین‌المللی این فرودگاه بود. افزایش پروازهای خارجی وابسته به‌وجود ایرلاین و مسافر است.
حدود ۲ دهه قبل، تعداد پروازهای ورودی و خروجی به شهرستان بندرعباس در شبانه‌روز به ۲۰ پرواز نیز نمی‌رسید، اما با رونق صنعتی و گردشگری شهرستان، تعداد پروازهای ورودی و خروجی به ۵۰ پرواز در شبانه‌روز نیز رسیده است. به‌طور قطع، بخش قابل‌توجهی از رونق صنعتی شهرستان مرهون شکل‌گیری منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس و جلب سرمایه‌گذاران به این منطقه و شکل‌گیری شرکت‌های بزرگ صنعتی در استان هرمزگان است.
حمل‌ونقل هوایی به‌علت مزایایی مانند صرفه‌جویی در زمان و حتی هزینه، از سوی بسیاری از افراد و به‌ویژه کسانی که برای فعالیت کاری به این شهرستان سفر می‌کنند، مورد استقبال قرار می‌گیرد.
در بسیاری از نقاط دنیا که جزایر متعدد با فاصله کمی از یکدیگر واقع شده‌اند و این جزایر مجهز به فرودگاه هستند، استفاده از تاکسی هوایی رواج دارد. استان هرمزگان نیز شرایط مشابهی دارد و راه‌اندازی خطوط تاکسی هوایی در این منطقه امکان‌پذیر است.

آیا زیرساخت‌های کنونی حمل‌ونقل هوایی شهر بندرعباس جوابگوی طرح‌های توسعه‌ای منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس است؟

زیرساخت‌های کنونی فرودگاه بندرعباس پاسخگوی نیاز فعلی این شهرستان است، اما شرکت فرودگاه‌های کشور باتوجه به موقعیت قرارگیری و پیش‌بینی آینده هر منطقه، برنامه‌ توسعه‌ای را برای آن در نظر دارد. برای فرودگاه شهرستان بندرعباس نیز چنین مطالعات و برنامه‌های توسعه‌ای در حال انجام است.
درحال حاضر جابه‌جایی کالا از فرودگاه بندرعباس انجام می‌شود، اما درحال ایجاد زیرساخت‌های لازم برای توسعه حمل‌و‌نقل‌ هوایی بار با هدف صادرات و واردات هستیم. این امر می‌تواند مزیت مهمی برای فعالان صنعتی باشد.

به‌نظر شما مدیریت کارآمد چه نقشی در توسعه یک مجموعه دارد؟ آیا منطقه ویژه اقتصادی خلیج‌فارس از این مدیریت بهره‌مند بوده است؟

در دنیای کنونی از مدیریت به‌عنوان علم یاد می‌شود. یک مدیر توانمند باید بتواند با بهره‌گیری از امکانات موجود و سیاست‌گذاری‌های مناسب، تمامی برنامه‌های تعریف شده در حوزه مدیریت خود را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت بهره‌وری از نیروی انسانی اجرایی کند.
مدیریت مناسب باعث پیشرفت یک مجموعه می‌شود و علاوه بر آن، رشد و توسعه منطقه را نیز درپی خواهد داشت. باتوجه به رشد خوب منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس می‌توان نتیجه گرفت که این منطقه نیز از چنین مدیریتی برخوردار بوده است.