منطقه ویژه، قطب صنایع انرژی‌بر خاورمیانه

محمد جواد محبی معاون برنامه‌ریزی و توسعه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس
0
174

رسالت اصلی منطقه ویژه خلیج فارس جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی در راستای توسعه صادرات و ایجاد ارزش‌افزوده در محصولات نهایی صنایع معدنی و فلزی است. وجود زیرساخت‌های لازم برای عملیاتی کردن این مهم جزو اولویت‌های بنیادین منطقه ویژه برای رسیدن به قطب صنایع انرژی‌بر خاورمیانه به حساب می‌آید که تاکنون با برنامه‌ریزی شفاف و کارشناسانه، گام‌های جدی و عملی مناسبی در این زمینه برداشته شده است.
نگاه کلان و راهبردی مدیران مجموعه برای جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی به توسعه زیرساخت‌ها منجر شده است. زیرساخت‌های ریلی و دریایی در کنار استراتژی تامین انرژی آب، برق و گاز، جزو اولویت‌های مهم و اصلی مجموعه هستند. توسعه اسکله، به همراه افزایش فعالیت صادرات مواد و محصولات معدنی قابل تولید در منطقه، از دیگر  برنامه‌های بخش دریایی است که می‌تواند اشتغال قابل توجهی در استان هرمزگان ایجاد کند.
همکاری با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در راستای تبیین سیاست‌های عملی درزمینه اتصال و توسعه شبکه ریلی منطقه ویژه به شبکه سراسری، ازجمله برنامه‌های کلان مجموعه محسوب می‌شود که اقدامات عملیاتی‌ آن همچنان در حال انجام است. ایجاد خطوط ارتباطی شرکت‌های تابعه با خطوط ریلی در سراسر کشور می‌تواند سودای منطقه ویژه برای تبدیل شدن به قطب حمل‌ونقل صنایع معدنی و فلزی خاورمیانه را محقق سازد. البته تحقق این هدف در چشم‌انداز برنامه‌ها و سیاست‌های ابلاغی به خوبی گنجانده شده است.
طرح انتقال پساب فاضلاب بندرعباس برای تامین بخشی از آب مورد نیاز صنایع معدنی، به خصوص صنایع فولادی مستقر در این منطقه، یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های عملیاتی در کشور به حساب می‌آید که برنامه ویژه‌ای برای تکمیل آن تدارک دیده شده است. تکمیل این طرح، در راستای بهره صنایع و پالایشگاه بندرعباس، نه تنها جنبه‌های اجتماعی و زیست‌محیطی فراوانی به همراه دارد، بلکه می‌تواند چالش ورود پساب به دریا را پس از سال‌ها مناقشه، به پایان برساند.
در خصوص برق و گاز نیز طرح‌های متعددی در دست اقدام است که به‌زودی، ضمن تکمیل و بهره‌برداری از آن‌ها، نیاز انرژی صنایع تولیدی- معدنی منطقه به طور کامل مرتفع می‌شود. اولین اقدام برای دستیابی به این چشم‌انداز، توسعه ترانس سوم پست ۲۳۰/۴۰۰ کیلوولت شهید لشکری است. این پروژه با هزینه‌ای بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان به اجرا گذاشته شد که پس از انتخاب پیمانکار، پیش‌بینی می‌شود در بازه زمانی هجده ماهه تکمیل و به بهره‌برداری برسد.
منطقه ویژه خلیج فارس نسبت به سایر مناطق مشابه در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، مزایای رقابتی منحصربه‌فردی دارد. دسترسی آسان به انرژی ارزان‌قیمت به‌خصوص در زمینه انرژی گاز به همراه تسهیلات ویژه گمرکی، تنها بخشی از مزایای شرکت‌های معدنی و فلزی مستقر در منطقه ویژه است. نیروی انسانی با دانش، همراه با تکنولوژی به‌روز در کنار مشاوره تخصصی به سرمایه‌گذاران توسط متخصصان مجرب مجموعه، از دیگر ویژگی‌ها و خدمات منطقه محسوب می‌شود.
بر اساس چشم‌انداز ۱۴۱۰، تبدیل شدن منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس به قطب صنایع انرژی‌بر خاورمیانه از مهم‌ترین اهداف مدیران مجموعه است که به‌رغم چالش‌های موجود در زمینه تولید و صادرات مواد معدنی و فلزی، تفکر بنیادین منطقه ویژه بر این امر تاکید دارد که با پیش‌برد برنامه‌ها و سیاست‌های پیش‌روی چشم‌انداز، در کنار جذب حداکثری سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی، تبدیل شدن منطقه ویژه به قطب صنایع انرژی‌بر خاورمیانه پیش از موعد مقرر، اجتناب‌ناپذیر است.