در مراسم افتتاح رسمی پروژه‌های اقتصادی و زیربنایی گل‌گهر در روز ابتدایی دهه فجر، مهندس تقی‌زاده ضمن تبریک ایام الله دهه فجر و تسلیت شهادت حضرت زهرا (س) و خیر مقدم خدمت رئیس جمهور محترم، وزیر کشور، وزیر صنعت، معدن و تجارت و هیات همراه، از حمایت‌های مخصوص دکتر شریعتمداری تشکر خاص کرد و افتتاح رسمی پروژه‌های صنعتی و اقتصادی این شرکت را در روز ابتدایی دهه فجر و در آستانه  چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به دست رئیس جمهور محترم را مایه خیر و برکت دانست. وی در این مراسم بیان کرد: برجام برای گل‌گهر منافع عدیده‌ای داشته است ازجمله جذب سرمایه خارجی برای گل‌گهر و راه‌اندازی طرح‌های توسعه این واحد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ابتدای مراسم افتتاح، استقبال گسترده مردم سیرجان از ریاست محترم جمهور را نشان از تعهد مردم به نظام جمهوری اسلامی ایران، رهبری و دولت دانست و از مردم فهیم و شریف سیرجان تشکر به‌عمل آورد. وی در ادامه به ارائه گزارشی از عملکرد شرکت گل‌گهر پرداخت:

منطقه گل‌گهر با دارا بودن ۶ آنامولی معدنی و ظرفیت حدود ۱۳۰۰میلیون تن ذخیره سنگ آهن، تقریبا  ۲۶ درصد ذخایر سنگ آهن کشور را در دست بهره برداری دارد. مهندس تقی‌زاده در ادامه بیان کرد: تا پایان سال جاری کار ساخت اولین واحد فولادی مجموعه گل‌گهر به اتمام خواهد رسید و این واحد در ۳ ماه ابتدایی سال آتی به بهره‌برداری خواهد رسید؛ با اتمام این واحد، گل‌گهر تنها مجموعه کشور خواهد بود که زنجیره تولید فولاد را از سنگ معدن تا شمش فولاد به صورت یکجا خواهد داشت. در این منطقه از مرحله استخراج سنگ آهن، تولید کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و به‌زودی واحد فولاد ایجاد خواهد شد. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ادامه بیان کرد در حال حاضر در مجموعه گل‌گهر که شامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت‌های تابعه می‌شود
۱۶ کارخانه فعال وجود دارد که شامل ۷ واحد کنسانتره‌سازی متعلق به شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، ۲ واحد کنسانتره‌سازی متعلق به شرکت گهر زمین، ۲ واحد گندله که درحال تولید محصول هستند و یک واحد درحال ساخت گندله با ظرفیت تولید سالانه ۵ میلیون تن محصول که امیدواریم تا پایان سال۱۳۹۷ به بهره‌برداری برسد. همچنین این مجموعه دارای ۳ واحد تولید آهن اسفنجی است که از این ۳ واحد یک واحد در دولت تدبیر و امید به بهره‌برداری رسید و در حال تولید محصول است، یک واحد در سال جاری به اتمام رسید و با حضور رئیس جمهور محترم در روز ابتدایی دهه فجر افتتاح شد و یک واحد ۹/۱ میلیون تنی آهن اسفنجی نیز که بزرگترین واحد تولیدکننده آهن اسفنجی کشور بوده تا پایان سال ۱۳۹۷ به بهره‌برداری خواهد رسید.

در سال ۱۳۹۳ تنها ۲۱۸ شغل جدید در این منطقه به‌وجود آمد، اما از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶  معادل ۵۷۶۳ شغل جدید در مجموعه ایجاد شد که نشان از موفقیت گل‌گهر در اشتغال‌آفرینی دارد. مهندس تقی‌زاده  چشم‌انداز گل‌گهر برای سال‌های آتی در منطقه گل‌گهر را تولید ۲۴ میلیون تن کنسانتره، ۲۱ میلیون تن گندله، ۵ میلیون تن فولاد در همین محدوده برای سال‌های آتی بیان کرد که بخشی از این هدف با راه‌اندازی واحدهای جدید و بخشی نیز با افزایش راندمان و افزایش تولید در زیرسقف محقق خواهد شد.

موفقیت گل‌گهر در افزایش تولید و بهره‌وری

مهندس تقی‌زاده در ادامه اظهار کرد: میزان تولید مجتمع گل‌گهر شامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و شرکت‌های زیرمجموعه در سال ۱۳۹۳ معادل ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن بود که میزان تولید در سال جاری به ۳۰ میلیون و ۳۸۰ هزار تن رسید که نشان از رشد ۱۲۴ درصدی تولید طی این مدت دارد. همچنین میزان تولید در شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در سال ۱۳۹۶ به حدود ۲۴ میلیون تن رسیده که نشان از رشد ۷۷ درصدی تولید دارد. تقی‌زاده در ادامه، موفقیت بعدی شرکت گل‌گهر را افزایش سرانه تولید به‌ازای هریک از کارکنان از ۱۷ هزار تن به ۶/۲۸ هزار تن درسال بیان کرد. مدیرعامل شرکت گل‌گهر کسب این نتایج را در راستای اجرای دستور مقام معظم رهبری در جهت اقتصاد مقاومتی، افزایش تولید و بالا بردن بهره‌وری دانست و بیان کرد: در مجموعه گل‌گهر تمام توان خود را به‌جد به‌کار بردیم تا بتوانیم در اجرای فرمان مقام معظم رهبری موفق عمل کنیم و همانطور که گزارش شد موفق نیز شدیم. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در ادامه به موفقیت این شرکت در اشتغال‌آفرینی در منطقه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۹ هزار و ۱۲۶ نفر در تمامی پروژه‌های مجموعه گل‌گهر مشغول به فعالیت هستند. در سال ۱۳۹۳ تنها ۲۱۸ شغل جدید در این منطقه به‌وجود آمد، اما از سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶  معادل ۵۷۶۳ شغل جدید در مجموعه ایجاد شد که نشان از موفقیت گل‌گهر در اشتغال‌آفرینی دارد. مهندس تقی‌زاده  چشم‌انداز گل‌گهر برای سال‌های آتی در منطقه گل‌گهر را تولید ۲۴ میلیون تن کنسانتره، ۲۱ میلیون تن گندله، ۵ میلیون تن فولاد در همین محدوده برای سال‌های آتی بیان کرد که بخشی از این هدف با راه‌اندازی واحدهای جدید و بخشی نیز با افزایش راندمان و افزایش تولید در زیرسقف محقق خواهد شد.

برجام شرایط جذب سرمایه‌گذار را فراهم کرد

مهندس تقی‌زاده در ادامه افزود: برجام برای شرکت گل‌گهر منافع عدیده‌ای داشته ازجمله گرفتن ۳۵۰ میلیون یورو وام با گارانتی شرکت گل‌گهر از اسپانیا که تابه حال ۱۰۰ میلیون یورو دریافت شده است. همچنین ۳۰ میلیون یورو وام نیز از محلی دیگر دریافت شده و مراحل گرفتن ۹۰۰ میلیون یورو دیگر نیز در دست اجرا است. مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر کل سرمایه‌گذاری تعریف شده در این منطقه را معادل ۳۳ هزار میلیارد تومان دانست و بیان کرد از این میزان ۱۱ هزا و ۸۰۰ میلیارد تومان انجام شده و درحال انجام است و ۲۲ هزار میلیارد دیگر در دست انجام است. وی افزود ۶۸ طرح توسعه در مجموعه گل‌گهر تعریف شد که از این طرح‌ها ۱۹ طرح به بهره‌برداری رسید، ۳ طرح در مرحله افتتاح قرار دارد و ۸ طرح نیز بالای ۹۰ درصد پیشرفت دارد و به‌زودی به بهره‌برداری خواهد رسید.

مشارکت گل‌گهر در اجرای پروژه‌های زیرساختی

مهندس تقی‌زاده پروژه انتقال آب خلیج فارس را یکی از مهم‌ترین پروژه‌های در دست اجرای شرکت دانست و افزود: این پروژه با مشارکت شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، شرکت چادرملو شرکت ملی صنایع مس ایران در حال اجراست، فاز ۱ این پروژه ۵۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته، همچنین آب شیرین‌کن‌ها نیز ۲۵ درصد پیشرفت داشته‌اند و امیدواریم با کمک دولت و تامین سرمایه فاز۱، این پروژه ملی ظرف ۲ سال آینده به بهره‌برداری خواهد برسد.

گل‌گهر، معین اقتصاد مقاومتی در سیرجان و بردسیر

مهندس تقی‌زاده اقدام بعدی شرکت گل‌گهر را توجه به انجام مسئولیت‌های اجتماعی در منطقه گل‌گهر دانست. از جمله این اقدامات می‌توان به اتمام باشگاه ورزشی، بازسازی سینمای شهر و آغاز احداث بیمارستان، ساخت تصفیه خانه آب سیرجان و … اشاره کرد. وی در ادامه افزود: در سال گذشته با نظر استاندار محترم کرمان، شرکت گل‌گهر معین اقتصادی سیرجان و بردسیر انتخاب شد و در این راستا پروژه‌هایی در منطقه تعریف و به اجرا رسید. که ازجمله این طرح‌ها می‌توان به ساخت تصفیه‌خانه سیرجان، آغاز احداث بیمارستان ۱۲۸ تختوابی و سایر اقدامات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در منطقه را اشاره کرد. مهندس تقی‌زاده اقدام بعدی شرکت گل‌گهر را انجام فعالیت‌های اکتشافی در منطقه کرمان و ایران مرکزی دانست و بیان کرد: انشاالله در آینده نزدیک نتیجه این اقدامات اعلام خواهد شد. وی در پایان طرح‌های توسعه آتی این شرکت را بدین گونه اعلام کرد: احداث ۱۰ میلیون تن ظرفیت فولاد در چابهار، احداث ۵/۲ میلیون ظ

مهندس تقی زاده در پایان از مدیران فعلی و سابق بانک سپه، آقای حسن‌پور و پور ابراهیمی، امام جمعه سیرجان و استاندار کرمان، شرکت فکور صنعت، شرکت MMTE و شرکت مپنا تشکر ویژه کرد.