موفقیت پژوهشگر در ارائه مقالات پژوهشی است

بتول شهبا سرپرست واحد ارتباطات و انتشارات گلگهر
0
506

بتول شهبا، کارشناس ریاضی محض و کارشناس ارشد مدیریت اجرایی دارد و از سال ۱۳۸۲ وارد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر شده است و از سال ۱۳۸۳ در مرکز تحقیقات این شرکت که درحال حاضر تبدیل به پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر شده مشغول به کار است. وی در گفت‌وگو با «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» زنان را دارای دقت و تعهد سازمانی بالاتری می‌داند که می‌تواند باعث عملکرد بهتر آن‌ها در هر سازمانی شود.

مهندس شهبا در حال حاضر سرپرست ارتباطات و انتشارات مجموعه گل‌گهراست، از دیگر فعالیت‌های وی از سال ۱۳۹۲ تهیه فصلنامه پژوهشگر است. پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر در راستای نیاز واحدهای مختلف طرح‌های پژوهشی را برای دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی تعریف می‌کند، که نتایج این پژوهش‌ها در قالب مقالات در این فصلنامه به چاپ می‌رسد. پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر حمایت‌های مادی و معنوی بسیار خوبی از دانشجویانی که پروژه خود را در این مجموعه می‌گذارنند صورت می‌دهد، همچنین شناختی که مجری پروژه از صنعت سنگ‌آهن به‌دست می‌آ‌ورد منجر به تجربه موفق می‌شود. درکنار این مزایا دانشجویان موظف به ارائه نتیجه کار خود در قالب مقاله به فصلنامه پژوهشگر هستند. مزیت بعدی انجام پروژه تحصیلات تکمیلی در این واحد شانس بالاتر برای پذیرفته شدن در این مجموعه است. پس از سال ۱۳۸۹، بیش از ۵۰درصد نیروهای جذب شده به مجموعه گل‌گهر از افرادی بوده‌اند که پایان‌نامه خود را در پژوهشکده سنگ آهن و فولاد گل‌گهر گذرانده‌اند. از آنجاییکه پروژه‌های تعریف شده در واحد پژوهشکده نیاز پژوهشی که در قالب اولویت‌های پژوهشی است سالانه واحدهای مختلف، تعریف می‌شود، لذا چنین پروژه‌هایی علاوه بر ایجاد ارتباط موثر میان دانشگاه و صنعت، کمک به دانشجویان و کمک بزرگی به مجموعه نیز هست.

در ادامه گفت‌وگو، شهبا به ویژگی‌های مثبت خانم‌ها در محیط کار ازجمله بالاتر بودن تعهد سازمانی و مسئولیت‌پذیری آنان اشاره کرد و گفت: دقت و تعهد سازمانی خانم‌ها در محیط کار و تمایل به همکاری بالای زنان باعث شده که فرهنگ سازمانی حاکم بر گل‌گهر از کارکنان زن به‌عنوان نیروی کارآمد حمایت کند. وی در ادامه افزود یکی از صحبت‌هایی که نسبت به حضور زنان در محیط‌های صنعتی می‌شود سخت‌تر بودن فعالیت برای آنان در چنین واحدهایی است، اما خانمی که از ابتدا وارد رشته‌هایی فنی می‌شود پذیرفته است در یک محیط صنعتی فعالیت کند پس با کار در یک واحد صنعتی مشکل ندارد.  همچنین از نظر من فعالیت در یک محیط صنعتی برای زنان سخت نیست و آن‌ها به خوبی از عهده کار در محیط صنعتی برمی‌آیند. امیدوارم که در سال‌های آتی سهم زنان از فعالیت در واحدهای صنعتی افزایش یابد.