نقش اساسی دراقتصاد هرمزگان

فريدون همتي استاندار هرمزگان
0
801

منطقه ویژه خلیج فارس جزو مناطق اقتصادی برتر کشور و قطب صنعت فولاد محسوب می‌شود. این منطقه تاکنون عملکرد خوبی در جذب سرمایه‌گذاری داشته و این امر موجب اشتغال‌زایی ۱۲ هزار نفری در استان هرمزگان شده است. در این خصوص با فریدون همتی، استاندار هرمزگان، به گفت‌‌وگو نشسته‌ایم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

در چند سال اخیر، منطقه ویژه خلیج فارس چه نقشی در اشتغال‌زایی در استان داشته است؟

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس جزو مناطق اقتصادی برتر کشور محسوب می‌شود و تاکنون عملکرد قابل قبولی داشته و زمینه توسعه اقتصادی این استان را فراهم آورده است. این منطقه ظرفیت‌های زیادی برای اشتغال‌زایی در استان هرمزگان دارد که باید در همین راستا، با نیازسنجی واحد‌های تولیدی توسط ادارات کل کار و رفاه اجتماعی و فنی و حرفه‌ای، برای آموزش نیروهای بومی نیز اقدام شود. در هیئت‌مدیره منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از مدیران بومی استفاده شده است که این امر می‌تواند در چانه‌زنی برای ایجاد اشتغال بومیان استان موثر باشد تا واحد‌های صنعتی و تولیدی از نیروهای بومی و ماندگار هرمزگان بیشتر استفاده کنند. اقدام دیگر در راستای استفاده حداکثری از ظرفیت نیروهای بومی استان، به‌کارگیری متقاضیان کار از طریق واحد کار منطقه ویژه خلیج فارس بوده است. این امر تاثیر بسزایی در ایجاد اشتغال و به‌کارگیری ظرفیت‌های بومی داشته است، به ‌طوری‌ که در سال گذشته بالغ ‌بر یک هزار و ۱۰۰ نفر از طریق واحد کار منطقه ویژه خلیج فارس جذب صنایع شده‌اند. در حال حاضر، نزدیک به ۱۲ هزار نفر پرسنل در منطقه ویژه و شرکت‌های مستقر در آن مشغول به کار هستند که اکثر آن‌ها به‌ صورت قراردادی در مجموعه حضور دارند و از این تعداد نزدیک به ۹ هزار نفر با شرکت‌های مادر و بقیه آن‌ها با شرکت‌های پیمانکاری همکاری می‌کنند.

با توجه به ظرفیت‌های منطقه ویژه خلیج فارس، مسیر تحقق «جهش تولید» را در این منطقه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به مزین شدن سال ۱۳۹۹ از سوی مقام معظم رهبری به نام «جهش تولید»، منطقه ویژه خلیج‌ فارس در تلاش است تا با همفکری تمامی مدیران این منطقه عظیم اقتصادی، توسعه و تکمیل زیرساخت‌های منطقه با سرعت بسیار زیادی پیگیری و اجرایی شود. مدیریت این منطقه تاکنون تلاش زیادی برای احیای واحدهای تولیدی و همچنین تکمیل و افزایش ظرفیت این واحدها کرده است که این امر، ضمن بازگشت سرمایه، از خروج ارز جلوگیری می‌کند و بازآفرینی در تولید و اشتغال جمعیت زیادی از مردم بومی منطقه را در پی دارد. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های این منطقه در سال جاری، تکمیل پروژه‌های عمرانی نیمه‌تمام در منطقه ویژه خلیج فارس است که در صورت انجام آن، جهش بزرگی در تکمیل زیرساخت‌های منطقه ویژه رخ خواهد داد و این امر باعث سهولت در کار سرمایه‌گذاران در راستای اجرای برنامه‌های توسعه‌ای خواهد شد. با اجرای طرح‌های توسعه‌ای، تولید و اشتغال نیز افزایش پیدا خواهد کرد که این امر یکی از مصادیق تحقق شعار «جهش تولید» است.

چه اهدافی برای منطقه ویژه خلیج فارس در راستای توسعه صنایع فلزی کشور ترسیم شده است؟

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از مناطق برتر کشور در زمینه تولید فولاد، آلومینیوم و روی به‌ شمار می‌‌رود. اهدافی که برای این منطقه تعریف شده است این منطقه را به قطب فولاد کشور، قطب تولید آلومینیوم، مرکز تخلیه و بارگیری مواد معدنی و نفتی، قطب انرژی و قطب صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تبدیل خواهد کرد. همچنین این منطقه از موقعیت و ظرفیت‌های لازم برای تبدیل هرمزگان به قطب صنعت فولاد (با تولید سالانه ۱۰ میلیون تن فولاد) برخوردار است. داشتن برق و گاز، نزدیکی به بندرها و کاهش هزینه تولید از جمله مزیت‌های این منطقه ویژه اقتصادی محسوب می‌شود. در حال حاضر، ۱۱ شرکت مادر و ۱۵۴ شرکت پیمانکاری در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس مشغول به فعالیت هستند که یکی از مهم‌ترین و عظیم‌ترین این شرکت‌ها مجتمع فولاد هرمزگان است که پیشرفته‌ترین کارخانه فولادی کشور نیز محسوب می‌شود. هم‌اکنون طرح‌های توسعه تولید فولاد در استان هرمزگان برای رسیدن به چشم‌انداز ۱۰میلیون تن تولید در این حوزه در دست اجراست و از محصولات تولیدی از فولادِ تولیدشده در این استان در صنایع کشتی‌سازی و ساخت مخازن و خطوط نفت و گاز استفاده می‌شود.

با توجه به شرایط تحریمی در کشور، منطقه ویژه در جذب سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی تا چه میزان موفق عمل کرده است؟

فراهم آوردن شرایط جذب سرمایه‌گذار داخلی و خارجی و هدایت آن‌ها در جهت احداث واحدهای صنعتی و معدنی انرژی‌بر و فرآوری مواد معدنی و همچنین رشد توسعه اقتصادی، افزایش فرصت‌های شغلی، افزایش و توسعه فناوری‌های جدید حوزه تولید، مهارت‌های مدیریتی، ارتقای کیفیت تولیدات و افزایش توان صادرات به منظور رقابت در بازارهای جهانی از جمله مهم‌ترین اهداف ترسیم‌شده این منطقه است. این منطقه خوشبختانه تاکنون عملکرد خوبی داشته و سرمایه قابل توجهی را جذب کرده است. میزان سرمایه جذب‌شده در این منطقه در یک دهه اخیر نزدیک به ۹میلیارد دلار اعلام شده است که در نتیجه آن، ۲۳شرکت در حال فعالیت‌ هستند. تقاضا برای مشارکت بخش خصوصی در این منطقه زیاد است و با برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته، شرایط برای ورود بخش خصوصی تسهیل خواهد شد و با فراهم کردن زیرساخت‌ها، شاهد ورود و جذب موج جدید سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه خلیج فارس خواهیم بود.

منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از مناطق برتر کشور در زمینه تولید فولاد، آلومینیوم و روی به‌ شمار می‌‌رود. اهدافی که برای این منطقه تعریف شده است این منطقه را به قطب فولاد کشور، قطب تولید آلومینیوم، مرکز تخلیه و بارگیری مواد معدنی و نفتی، قطب انرژی و قطب صادرات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی تبدیل خواهد کرد.

برنامه‌های منطقه اقتصادی ویژه خلیج فارس تا چه میزان بر وضعیت معیشتی و اجتماعی مردم منطقه تاثیرگذار است؟

زمانی «جهش تولید» در زندگی روزمره عموم مردم حس خواهد شد که رونق تولید، اشتغال‌زایی را نیز در پی داشته باشد. بنابراین در شرایط ناشی از شیوع کرونا، که با تشدید تحریم‌ها نیز همراه شده است، باید با فعال‌سازی پروژه‌های راکد، سبب رضایتمندی مردم از لحاظ اقتصادی و معیشتی شویم. پتانسیل‌های زیادی در منطقه ویژه خلیج فارس وجود دارد که در صورت فعال‌سازی آن‌ها، این منطقه با فاصله از سایر مناطق، قطب تجاری ایران خواهد شد و این امر در شرایطی که کشور در حال عبور از اقتصاد نفتی است، می‌تواند حائز اهمیت باشد. این منطقه برای اهالی استان هرمزگان یک نعمت است و نقشی اساسی در رشد اقتصادی این استان دارد و همواره تاثیراتی مستقیم و غیرمستقیم بر معیشت مردم این استان گذاشته است.

در چند سال اخیر، سطح تعاملات میان استانداری و منطقه ویژه خلیج فارس چگونه بوده و چه نتایجی را به همراه داشته است؟

استانداری هرمزگان، با توجه به نقش و جایگاه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، همواره در زمینه‌های «تخصیص زمین مناسب»، «رفع مشکلات سرمایه‌گذاران از طریق کارگروه‌های استان»، «پیگیری‌های حقوقی»، «کمک به اراضی پشتیبانی» و «تسهیل در صدور سند واگذاری و رفع تداخل اراضی» حمایت خود را نشان داده و هیچ‌گاه در پشتیبانی همه‌جانبه خود از این منطقه مضایقه نکرده است. در سال‌های اخیر، تعاملات خوبی میان استانداری و منطقه ویژه در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی صورت گرفته است که یکی از آن‌ها تفاهم‌نامه توسعه و افزایش ظرفیت تولید فولاد تا سقف ۱۰ میلیون تن در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس با مشارکت بخش خصوصی بود که در تیرماه سال گذشته، با حضور استاندار هرمزگان و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیئت‌عامل ایمیدرو، امضا شد. بر اساس این تفاهم‌نامه، از این پس مجوز طرح‌های توسعه‌ای فولاد در منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در بندرعباس در قالب کنسرسیوم تولید ۱۰ میلیون تن فولاد صادر می‌شود.

نقش منطقه ویژه خلیج فارس در ایفای مسئولیت‌های اجتماعی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

منطقه ویژه خلیج فارس صرفا یک بنگاه اقتصادی نیست و همواره تلاش داشته است که در حوزه مسئولیت‌های اجتماعی نیز منافع ذی‌نفعان اصلی خود یعنی مردم منطقه را مد نظر قرار دهد. برای مثال، از آغاز شیوع ویروس کرونا در استان هرمزگان، منطقه ویژه خلیج فارس بیش از ۳۰ میلیارد ریال به حوزه سلامت اختصاص داده است تا وضعیت بهداشتی و درمانی مردم عزیز این منطقه ارتقا یابد. با اجرای طرح انتقال پساب بندرعباس به منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس، مطالبه بحق مردم هرمزگان برای وارد نشدن پساب به آب دریا محقق می‌شود و زیرساخت‌های منطقه ویژه نیز تقویت خواهند شد که این فرایند به تامین آب پایدار برای صنایع، جذب بیشتر سرمایه‌گذار در حوزه صنعت و ایجاد «جهش تولید» کمک می‌کند. این امر به ارتقای سطح محیط زیست، بهداشت و زندگی عمومی مردم استان منجر خواهد شد.

منطقه ویژه خلیج فارس چه نقشی در آموزش و افزایش مهارت‌های شغلی مردم بومی داشته است؟

یکی از برنامه‌های منطقه ویژه خلیج فارس در سال «جهش تولید» برای افزایش اشتغال‌زایی، سازوکارهایی مانند افزایش مهارت‌آموزی برای جوانان جویای کار است. در این راستا، مذاکراتی با اداره ‌کل فنی و حرفه‌ای هرمزگان صورت گرفته است تا دوره‌های آموزشی بر اساس نیاز واحد‌های صنعتی مانند آتش‌نشانی، جوشکاری، هدایت جرثقیل سقفی و… برای جویندگان کار برگزار شود. پیش از این، برای مشاغلی مانند جوشکاری یا برای آموزش مهارت هدایت جرثقیل سقفی نیروی متخصص از خارج از استان تامین می‌شد، اما خوشبختانه، با برگزاری این دوره‌های آموزشی، نیروهای متخصص در این زمینه‌ها از داخل استان تامین خواهند شد.