پیشرفت پروژه‌ها را رصد می‌کنیم

مهرداد حیدری‌پوری مدیر برنامه‌ریزی و کنترل پروژه
0
182

از وظایف واحد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، بررسی و پایش میزان پیشرفت فیزیکی پروژه‌های در دست اجرا توسط منطقه ویژه و پروژه‌های در دست اقدام توسط شرکت‌های سرمایه‌گذار در منطقه است. واحد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه در صورتی که سرمایه‌گذاران مشکلاتی در زمینه تامین انرژی یا مسائل مرتبط با منطقه ویژه داشته باشند، سعی در انعکاس مشکلات به منطقه ویژه و حل آن خواهد داشت.

پیش از شروع هر پروژه، برنامه زمان‌بندی مشخص می‌شود که زمان پایان پروژه در آن پیش‌بینی شود. واحد برنامه‌ریزی و کنترل پروژه منطقه ویژه خلیج فارس، فرم‌های پایش پیشرفت فیزیکی ماهانه پروژه‌های در دست اجرا توسط سرمایه‌گذاران منطقه ویژه را تهیه کرده است ؛ به‌صورت ماهانه پیشرفت پروژه را رصد می‌کند و گزارشی از آن در اختیار معاونت محترم برنامه‌ریزی و توسعه و در نهایت مدیرعامل محترم منطقه قرار می‌گیرد.  منطقه ویژه پس از رصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌های در حال اجرا، اگر پروژه‌ای پیشرفت کندی داشته باشد، بررسی و در صورتی که موانعی بر سر راه بوده و نیاز به کمک در جهت رفع این نیازها باشد، به کمک سرمایه‌گذاران می‌شتابد. همچنین شرکت‌های واقع در منطقه ویژه در گزارش‌های ماهانه خود، چالش‌های موجود مانند مشکل تامین آب، برق و گاز و … را اضافه می‌کنند و منطقه ویژه نیز پیگیر حل این مشکلات است.

وضعیت پروژه‌های در حال اجرا

از جمله پروژه‌های اجرایی‌شده توسط منطقه ویژه عبارتند از: خط انتقال گاز ۳۰ اینچ از خط ۵۶ اینچ (خط صلح) به منطقه ویژه خلیج فارس، با انتقال این خط، گاز مورد نیاز نیروگاه‌های برق سایت میانی از جمله نیروگاه هرمز تامین می‌‌شود و گاز مورد نیاز سایر پروژه‌های توسعه نیز تامین خواهد شد. یکی دیگر از پروژه‌های اجرایی گازرسانی به شرکت‌های واقع در سایت ۶۰۰ هکتاری منطقه ویژه خلیج فارس مانند شرکت‌های گندله‌سازی مادکوش، سنگ و فولاد هرمزگان، نسوز توکا و … است و از دیگر پروژه‌های اجرایی منطقه ویژه، ایجاد دیوار و جاده پیرامونی اطراف سایت توسعه منطقه ویژه است که شرکت «سرریگ بندر»، اجرای این پروژه را بر عهده دارد.  حدود ۹۰ درصد این پروژه، اجرایی شده و تنها قسمت اندکی از آن باقی مانده است.

حضور ۲۶ سرمایه‌گذار در منطقه ویژه

در مجموع تا به حال ۲۶ شرکت اقدام به دریافت زمین و سرمایه‌گذاری در منطقه ویژه اقتصادی صنایع و فلزی خلیج فارس کرده‌اند، برخی از این شرکت‌ها در سال‌های گذشته به بهره‌برداری رسیده‌اند، تعدادی در حال اجرا و در مراحل پایانی تکمیل پروژه و برخی دیگر نیز در ابتدای شروع به کار هستند. از جمله شرکت‌های فعال در منطقه ویژه عبارت است: فولاد هرمزگان جنوب، فولاد کاوه جنوب کیش، صبا فولاد خلیج‌فارس، آلومینیوم المهدی و آلومینیوم جنوب، تولید روی بندرعباس، شرکت سنگ و فولادهرمزگان، قیر هرمز پارس، فولاد جنوب و …

ویژگی‌های منطقه ویژه عامل جذب سرمایه‌گذاران

از جمله ویژگی‌ها و امکانات منطقه ویژه برای سرمایه‌گذاران باید از دسترسی به آب‌های آزاد، دارا بودن اسکله و خطوط نوار نقاله برای تخلیه و بارگیری مواد معدنی، همجواری استان هرمزگان با مهم‌ترین معادن سنگ آهن کشور از جمله چادرملو، گل‌گهر سیرجان و سنگ آهن مرکزی، استفاده از معافیت‌های گمرکی برای واردات مواد اولیه و تجهیزات، دسترسی به راه‌آهن سراسری، نزدیکی به اسکله شهید رجایی و شهید باهنر بندرعباس، دسترسی مناسب به فرودگاه بین‌المللی بندرعباس و … را نام برد. این ویژگی‌ها سبب شده است تا سرمایه‌گذاران بیشتری جذب این منطقه شوند. همچنین منطقه ویژه دارای زیرساخت‌هایی از جمله آب، برق، گاز و جاده سراسری و مخابرات است و این زیرساخت‌ها را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد و همین موضوع موجب ترغیب حضور آن‌ها در منطقه ویژه شده است.

منطقه ویژه زمینه‌ساز رشد و توسعه

در مجموع وجود منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، زمینه جلب سرمایه‌گذاران به این منطقه و توسعه صنعتی شهر بندرعباس و در نتیجه استان هرمزگان را فراهم کرده است و به همین دلیل باعث ایجاد فرصت‌های اشتغالزایی فراوانی به‌خصوص برای مردم این استان و استان‌های همجوار شده و این موضوع سبب خوشحالی و افتخار ماست.