کتاب، میهمان همیشگی خانواده‌های سیرجان شد

محمدعلي ايران‌نژاد مدیرعامل موسسه معراج اندیشه
0
444

توسعه فرهنگی در کنار توسعه اقتصادی یکی از ضرورت‌هایی است که باید در نظر گرفته شود. پیشرفت اقتصاد در کنار فرهنگ می‌تواند اهداف هر موسسه یا شرکتی را که به دنبال پیشرفت و توسعه است فراهم کند. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان در چند سال اخیر، گام‌های بسیار مهم و اساسی را در زمینه اقتصاد مقاومتی و بالا بردن سطح زندگی مردم سیرجان و بردسیر برداشته است، در همین راستا مدیران این مجموعه تصمیم به تشکیل موسسه‌ای فرهنگی و اجتماعی تحت عنوان «معراج اندیشه» گرفتند تا مجموعه گل‌گهر بتواند در کنار فعالیت‌های اقتصادی و پروژه‌های صنعتی، در زمینه فرهنگ و حل مسائل اجتماعی مردم نیز گام مهمی بردارد. موسسه معراج اندیشه با تدوین نقشه جامع مسایل سیرجان توانست با شناسایی نیازهای فرهنگی و مشکلاتی که در این زمینه در شهرسیرجان، وجود دارد اقدامات مهم و موثری انجام دهد. محمدعلی ایران‌نژاد مدیر عامل موسسه معراج اندیشه گل‌گهر در گفت و گو با «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» به تشریح نقشه جامع مسائل سیرجان پرداخت و از کارهای فرهنگی که توسط این موسسه انجام گرفته است گفت. در ادامه متن کامل این گفت و گو را می‌خوانید.

موسسه معراج اندیشه گل‌گهر چه زمان و با چه هدفی شکل گرفته است؟

سال ۱۳۹۱ با مدیر عامل وقت گل‌گهر ملاقات داشتیم و دغدغه‌های فرهنگی در این جلسه مطرح شد و از آنجاکه این دغدغه‌ها مشترک بودند بنا شد طرح اولیه برای ایجاد موسسه‌ای فرهنگی در شهرستان سیرجان ارائه شود. در ادامه رایزنی‌هایی که با اداره فرهنگ سیرجان صورت گرفت، تصمیم گرفته شد که شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر اقدام به تاسیس موسسه‌ای فرهنگی و اجتماعی در منطقه کند و این موسسه پیگیر و عامل اجرایی  نقش مسئولیت اجتماعی و فرهنگی گل‌گهر در شهر سیرجان باشد.

در حقیقت تلاش، تمامی افراد در موسسه معراج اندیشه و مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر بر این است که  به موازات رشد اقتصادی، معیشتی، اشتغال و پیشرفت مردم، پیشرفت فرهنگی مناسبی نیز در جامعه حاصل شود و در واقع اقتصاد و فرهنگ در کنار هم پیشرفت کنند. با پیگیری‌های صورت گرفته توانستیم پس از یک سال از وزارت  فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز و پروانه فعالیت موسسه چند منظوره فرهنگی را گرفته و کار موسسه معراج اندیشه آغاز شد.

معراج اندیشه در تحقق چه میزان از اهداف تعیین شده برای این موسسه موفق بوده است؟

اهداف تعریف و پیگیری شده در موسسه معراج اندیشه به چند بخش تقسیم می‌شدند که عبارت بودند از:  تلاش در جهت تحکیم روابط انسانی و اخلاق حرفه‌ای، سازماندهی فعالیت‌های اجتماعی به‌منظور کاهش تاثیرات سوء فعالیت‌های صنعتی، ارتقای روحیه شهروندان با نگرش به جنبه‌های مثبت کارآفرینی و امید به آینده و تلاش در جهت تنظیم مناسبات اجتماعی بین جامعه شهری و جامعه صنعتی.

همچنین این مجموعه در راستای ارتقای هنر و ارتقای فرهنگ تلاش بسیاری صورت داده است، از دیگر اهداف اولیه تشکیل این مجموعه تعمیق و توسعه فرهنگ ایثار و فداکاری بود و تلاش شد تا از دفاع مقدس الگوسازی فرهنگی صورت گیرد. همچنین توسعه فرهنگ کتابخوانی و مطالعه در جامعه، اشاعه فرهنگ قرآن، تحکیم پایه‌های‌ اعتقادی مردم نسبت به نظام، توسعه باورها و ارزش‌های اسلامی در بین و باورهای مردم نیز از دیگر اهدافی هستند که برای تحقق آن‌ها در این مجموعه تلاش می‌شود.

جهاد فرهنگی ارزش بنیادی موسسه را نشان می‌دهد و برای تمامی حروف کلمه جهاد فرهنگی، کلماتی در نظر گرفته شده است که اهداف را نشان می دهد. این اهداف عبارت هستند از: توسعه و تعمیق هدفمند اصول و ارزش‌های فرهنگ اسلامی جامعه بر اساس رهنمودها و گفتمان مقام معظم رهبری، به‌صورت فراجناحی و دانش بنیان با تکیه بر همکاری و همفکری مردم و اعضا و نوآوری و یادگیری اعضای موسسه با استفاده از جذابیت‌های هنری.

از اقدامات مهم و خوب این موسسه تاسیس اندیشکده‌ای با ۵ اتاق فکر بود، در این اندیشکده گروه های اندیشه‌ورز تحت عنوان اتاق فکر قرآن و عترت، اتاق فکر کتاب و کتابخوانی، دفاع مقدس، خانواده و سبک زندگی اسلامی و هنر راه اندازی شد. مذاکراتی با نخبگان و صاحب‌نظران شهر سیرجان انجام شد و این نخبگان و صاحب‌نظران با اتاق‌های فکر اندیشکده همکاری کردند و از دل اتاق فکر خانواده و سبک زندگی اسلامی، پژوهشی تحت عنوان نقشه جامع مسایل سیرجان بیرون آمد.

نقشه جامع مسایل سیرجان چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

این پژوهش را طی یک سال انجام دادیم و ۳۵ نفر از کارشناسان ارشد رشته‌های علوم انسانی به عنوان مصاحبه‌گر پس از گذراندن دوره آموزشی با ۲۲۰ نفر از زبدگان ۲۸ گروه فعال اجتماعی شهر مصاحبه‌های چالشی انجام دادند و در نهایت با استخراج اطلاعات و تحلیل آنها سرانجام ۳۲ مسئله اصلی شهر سیرجان در این پژوهش مشخص شد و نتیجه این پژوهش در یک کتاب ۱۲۰۰ صفحه‌ای تحت عنوان نقشه جامع مسایل سیرجان به چاپ رسید . با مشخص شدن مسایل اصلی شهر راهنمای عملی در مقابل ما قرار گرفت تا بدانیم که روی چه مسایلی باید تمرکز کنیم. در پژوهش‌های دیگری، فرصت‌ها و تهدیدها و نقاط قوت و ضعف خودمان و شهر سیرجان را بررسی کردیم و با نتایج آن توانستیم یک برنامه استراتژیک ۵ ساله تدوین کنیم. تلاش کردیم تا با استفاده از نتایج این پژوهش و برنامه‌ریزی که بر اساس آن انجام دادیم و با کمک گرفتن از اندیشه اساتید دانشگاه و برگزاری نشست‌های تخصصی، فضای فرهنگی جدیدی در شهر ایجاد کنیم.

موسسه معراج اندیشه چه اقداماتی برای مردمی که مشکلات اجتماعی دارند انجام داده است؟

در موسسه معراج اندیشه برای هر کدام از مسایل ۳۲گانه که در نقشه جامع مسایل سیرجان به آن رسیدیم برنامه‌ریزی و اقداماتی صورت گرفته است. به‌طور مثال تاسیس خانه بازی کودک یا مهدکودک بازی محور با ظرفیت ۱۰۰کودک که زیر نظر ۲ گروه مربی که آموزش‌های لازم در زمینه بازی را با کودکان فرا گرفته‌اند از جمله این موارد است. این خانه بازی می‌خواهد الگویی را ارائه بدهد تا هوش متعادل کودک پرورش پیدا کند و در آینده شخصیت کودک آسیب کمتری ببیند . تحقیقات نشان داده است که ۸۰ درصد شخصیت کودک تا ۵ سالگی شکل می‌گیرد و اگر بتوان هوش متعادل کودک را پرورش داد از بروز آسیب‌های اجتماعی که در نوجوانی و جوانی در کمین آن‌ها است پیشگیری خواهد شد. علاوه بر آن مجموعه مرکز مشاوره و خدمات روان‌شناسی راه‌اندازی شد تا خدمات روان‌شناسی به افراد آسیب دیده و مسایلی که نیاز به مشاوره در زمینه تحصیل، ازدواج یا اختلافات خانوادگی دارند ارائه بدهد. همچنین مجموعه‌ای تحت عنوان خانه مهارت نوجوان ایجاد شد تا بعد از دوران کودکی بتوان به نوجوان‌ها مهارت‌هایی آموزش داد. در این خانه، مهارت‌هایی از جمله مهارت همدلی‌، خودآگاهی، تصمیم گیری، حل مسئله، تفکر خلاق و تفکر انتقادی، ارتباط بین فردی و موثر، توانایی مقابله با هیجانات مثل ترس و اضطراب و خشم و … آموزش داده می‌شود. ما در سال ۹۳، ده همایش تخصصی برای مسایل سیرجان برگزار کردیم و قرار بود سال‌های بعد هم ۱۰ مسئله را طرح اجتماعی کنیم که به دلایلی متوقف شد و از سال آینده پیگیری خواهیم کرد.

چه اقداماتی طی این سال‌ها در زمینه بالا بردن فرهنگ کتابخوانی در شهرستان سیرجان توسط موسسه معراج اندیشه انجام گرفته است؟

طی این مدت کارهای زیادی در ۵ حوزه هنر، قرآن، دفاع مقدس و خانواده و کتابخوانی انجام گرفته است . ۴ جشنواره موفق طی سال‌های ۹۲، ۹۳، ۹۵ و ۹۶ برگزار کردیم و در آخرین جشنواره با استقبال مردم خوب سیرجان مواجه شدیم به‌طوری که در این جشنواره که ناشران بزرگ کشور حضور داشتند  ۳۵۰ میلیون تومان کتاب فروخته شد. سال ۹۳ تنها ۷ میلیون تومان کتاب فروخته شده بود و امسال با رشد ۵۰ برابری مواجه شدیم. تا به امروز در ۶۰ مدرسه سیرجان نمایشگاه کتاب سیار برگزار کردیم و موسسه معراج اندیشه این افتخار را دارد که امسال ده‌ها هزار جلد کتاب وارد خانه‌ها کرده است و این قدم بزرگی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی است.  همچنین طرح با من بخوان را در ۲۵مدرسه سیرجان برگزار کردیم. در این طرح ۲۰۰ مربی که قبلا آموزش‌های لازم را دیده بودند در مدارس، کتاب‌ها را به شکل کودکانه و با استفاده از شیوه‌های هنری مانند: نمایش عروسکی برای بچه‌ها می‌خواندند . علاوه بر این جشنواره دانش‌آموزی کتابخوان خلاق را برگزار کردیم و امسال نیز سومین جشنواره را برگزار خواهیم کرد. در این جشنواره بچه‌ها با خواندن کتاب اواخر بهمن ماه آثار خود را از کتاب‌هایی که خوانده‌اند به شکل شعر، سرود، نقاشی، تئاتر و … به این جشنواره ارسال می‌کنند و در پایان نیز نفرات برتر انتخاب و معرفی می‌شوند. اساتید بزرگ کتاب کودک و نوجوان در جشنواره‌های قبلی حضور پیدا کرده‌اند که می‌توان به هوشنگ مرادی کرمانی و مصطفی رحماندوست  و خانم کلرژوبرت اشاره کرد و قرار است در سومین جشنواره دانش‌آموزی کتابخوان خلاق، افسانه شعبان نژاد و نادر قدیانی حضور پیدا کنند.

مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه میزان با فعالیت‌های فرهنگی این موسسه همراهی دارند؟

خوشبختانه مدیران مجتمع گل‌گهر علاقه‌مند به فرهنگ‌سازی و فعالیت‌های فرهنگی هستند و همین امر موجب شده است که حمایت‌های بسیار خوبی از این موسسه انجام شود و تا به‌حال پشتیبانی مالی مناسبی نیز از این مجموعه داشته‌اند. بنابراین درحال حاضر زمان آن است که موسسه و ما نسبت به عملکرد خود پاسخگو باشیم.