کرمان، بهشت زمینشناسی و معدنی ایران است

0
233

محمد شریعتمداری در آیین افتتاح همزمان پروژه‌ها و طرح‌های اقتصادی و زیربنایی مجموعه گل‌گهر، کرمان را بهشت زمین‌شناسی و معدنی ایران خواند. شریعتمداری در ادامه به رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی در دنیا اشاره کرد و بیان داشت که گل‌گهر سهم به‌سزایی در این موفقیت داشته است.

محمد شریعتمداری در ابتدای مراسم ضمن تسلیت ایام فاطمیه و تبریک ایام‌الله دهه فجر، از دکتر حسن روحانی برای حضور در سیرجان و منطقه گل‌گهر تشکر کرد و ابراز امیدواری کرد که حضور ایشان باعث برکت در منطقه باشد، وی دوره دولت یازدهم و دوازدهم را دوره شکوفایی زمین شناسی و معدنی کشور خواند.

وزیر صنعت معدن و تجارت بیان کرد: برای تحقق رشد ۸ درصدی کشور، لازم است که سرانه مصرف فولاد کشور از ۲۳۰ کیلوگرم فعلی به ۵۰۰ کیلوگرم افزایش یابد. در این زمینه دولت تلاش خواهد کرد و بخش معدن و فولاد کشور نیز این اطمینان را خواهد داد که مشکلی در تامین این میزان فولاد نباشد.

دکتر شریعتمداری در ادامه افزود: مهمترین نیاز فعلی برای توسعه صنعت فولاد کشور، جذب سرمایه ۸ میلیارد دلاری است که امیدواریم این سرمایه در فضای پسابرجام محقق شود. اعلام آمادگی برخی کشورهای اروپایی مانند اتریش برای تامین سرمایه پس از برجام، نشان از موفقیت در جذب سرمایه پس از برجام دارد.

محمد شریعتمداری در ادامه افزود: میزان تولید فولاد خام کشور در سال ۱۳۹۲ معادل ۲۲میلیون تن بود و در سال ۱۳۹۶ به ۳۲ میلیون تن رسید؛ با توجه به این سرعت رشد اطمینان داریم، ظرفیت تولید فولاد کشور در سال ۱۴۰۴ به ۵۵ میلیون تن درسال خواهد رسید.

مجوز ساخت ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت فولاد در کشور داده شده است که درمجموع این واحدها ۵۸ درصد رشد فیزیکی داشته‌اند وی در ادامه به رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی در دنیا اشاره کرد و بیان داشت که گل‌گهر سهم به‌سزایی در این امر داشته است.

تحقق تولید ۵۵ میلیون تنی فولاد نیازمند ایجاد زیرساخت

وی در ادامه مهمترین نیاز کشور برای تحقق تولید فولاد درنظر گرفته شده در سند چشم انداز را، تامین زیرساخت‌های مورد نیاز ازجمله زیرساخت ریلی، برق و آب دانست و افزود: مجموعه سرمایه مورد نیاز برای تکمیل این زیرساخت‌ها حدود ۱۲ میلیارد یورو برآورد شده است. وزیر صمت در ادامه مهمترین نیاز کشور در زمینه معدن را فعالیت اکتشافی دانست، وی بیان کرد در این سال‌ها اکتشافات عمقی صورت نگرفته است. شریعتمداری در ادامه ابراز امیدواری کرد که در دوره جدید سازمان زمین‌شناسی که تحت مدیریت خانم لک به‌تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است، فعالیت اکتشافی در کشور به‌خصوص در عمق افزایش یابد و برای این امر با شرکت‌های بین‌المللی که در این زمینه تجربه دارند صحبت‌هایی صورت گرفته است.

طرح‌های توسعه گل‌گهر در راستای ایجاد توازن در زنجیره فولاد بوده است

محمد شریعتمداری در ادامه ایجاد توازن در زنجیره فولاد را امری مهم دانست و بیان کرد این توازن در قبل از آغاز به کار دولت یازدهم ازبین رفت، خوشبختانه در دولت یازدهم این توازن تا حدود زیادی مجدد ایجاد شد. وی میزان افزایش ظرفیت در بخش‌های مختلف زنجیره تولید را از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ بدین‌گونه اعلام کرد: رشد ۷۵ درصدی در واحدهای کنسانتره سنگ آهن، رشد ۱۰۰ درصدی در واحدهای گندله، رشد ۵۸ درصدی در واحدهای آهن اسفنجی، رشد ۳۳ درصدی در واحدهای شمش فولادی، رشد ۲۲ درصدی در واحدهای نورد. این رشدها متوازن با ایجاد توازن در زنجیره فولاد بوده است.
شریعتمداری در ادامه بیان کرد که درحال حاضر مجوز ساخت ۱۱۰ میلیون تن ظرفیت فولاد در کشور داده شده است که درمجموع این واحدها ۵۸ درصد رشد فیزیکی داشته‌اند وی در ادامه به رتبه اول ایران در تولید آهن اسفنجی در دنیا اشاره کرد و بیان داشت که گل‌گهر سهم به‌سزایی در این امر داشته است. شریعتمداری در ادامه بیان کرد که ۶۸درصد تولید فولاد خام خاورمیانه متعلق به ایران است و همین امر نشان ازموفقیت صنعت فولاد کشور دارد.

سهم بالای گل‌گهر در زنجیره تولید فولاد کشور

وزیر صنعت معدن و تجارت آغاز به‌ کار آنومالی شماره ۳ در دولت تدبیر و امید را از اقدامات بسیار خوب این دوره دانست. این آنومالی در سال ۱۳۸۶ تعطیل شده بود اما با شروع دولت یازدهم مجدد کار خود  را آغاز کرد و خوشبختانه درحال حاضر سهم بسیار خوبی در تامین نیاز زنجیره تولید فولاد کشور به مواد اولیه دارد. دکتر شریعتمداری توجه مهندس تقی‌زاده و سایر مدیران این مجموعه به انجام مسئولیت‌های اجتماعی را مطابق دستور رئیس جمهور در ابتدای دولت یازدهم مبنی بر توجه شرکت‌های معدنی به اوضاع مناطقی که در آن واقع شده اند دانست و عملکرد شرکت گل‌گهر را در تحقق رضایت در مردم منطقه سیرجان را بسیار خوب ارزیابی کرد.

در پایان دکتر شریعتمداری وزیر صنعت معدن و تجارت از زحمات مهندس تقی زاده مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و سایر همکارانشان در مجموعه گل‌گهر تشکر کردند.