کمک گلگهر در ایجاد اشتغال برای زنان سرپرست خانوار

0
466

مرکز نیکوکاری وابسته به مسجد قدس شهرستان سیرجان از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را  به‌طور رسمی تحت نظر کمیته امداد امام خمینی(ره) آغاز کرد. هدف از تاسیس این مرکز عام المنفعه، محرومیت‌زدایی و خدمت‌رسانی به مردم شهرستان بود. این مرکز سال گذشته تصمیم گرفت با راه‌اندازی یک مرکز خیاطی برای تعدادی از زنان آبرومند و نیازمند سرپرست خانوار اشتغال‌آفرینی کند. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در این اقدام خداپسندانه به‌کمک ما آمد. تمامی تجهیزات این مرکز با تنخواه ۱۰۰ میلیون تومانی که توسط شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر به کمیته امداد امام خمینی(ره)، واریز شده بود خریداری شد و این مرکز توانست در بهمن ماه سال گذشته کار خود را با جدیت آغاز کند و بیش از ۲۰ زن سرپرست خانوار در این مجموعه مشغول به‌کار شدند.

امروزه در تمام سطح کشور اعم از شهرهای بزرگ و کوچک مشکلی جدیدی تحت عنوان محروم‌نما مطرح است. درواقع باید گفت که واژه فقر در دنیای امروز تعریفی دیگر به خود گرفته است. قطعا در چنین شرایطی یافتن فرد نیازمند واقعی کاری بس دشوار است. این مرکز از زمان تاسیس خود با کمک خدا و لطف خیرین توانست، افراد نیازمند واقعی را شناسایی و در جهت رفع مشکل این افراد قدم‌هایی بردارد. یکی از اصلی‌ترین قدم‌های این مجموعه، ایجاد فرصت شغلی برای تعدادی از بانوان آبرومند شهرستان بود که این امر با کمک شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر محقق شد.

در سال گذشته به کمک مجموعه گل‌گهر و با نظر مساعد مدیران این مجموعه، هزینه تجهیز کارگاه خیاطی به این مرکز داده شد، شرکت گل‌گهر به‌منظور اشتغال آفرینی در منطقه تفاهمنامه‌ای با کمیته امداد امام خمینی منعقد کرد که تمامی شرکت‌های زیرمجموعه گل‌گهر موارد دوخت و دوز خود را به کارگاه خیاطی مسجد قدس بسپارند. در این میان  شرکت‌ معدنی و صنعتی گل‌گهر و گهر زمین همکاری بسیار خوبی با این مجموعه داشتند و سفارشات با قیمت‌های بسیار مناسبی به این مجموعه دادند. این مجموعه توانست به مرور زمان با سود حاصل از سفارشات و همکاری خوب با شرکت گل‌گهر، تنخواه خود را به‌مرور با کمیته امداد تسویه کند.

یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی ایجاد اشتغال است. در این راستا کارگاه‌های کوچک نقش مهمی در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی دارند؛ بنابراین اگر چنین موسساتی تامین اعتبار شوند می‌توانند نقش مهمی در اشتغال‌زایی و کمک به خانواده‌های کم بضاعت داشته باشند. زیرا تمام سود این موسسه صرف خانواده‌های بی‌سرپرست یا خرید جهیزیه، تامین مخارج درمان و.. می‌شود. این مرکز یک موسسه نوپا بوده که نیازمند حمایت بیشتر مسئولان و شرکت‌های بزرگ است.