کیفیت خدمات رفاهی شرکت گلگهر در سطح منطقه و استان برتر است

مطهري مدیر رفاه و خدمات اجتماعی شرکت معدنی و صنعتی گلگهر
0
679

افزایش بهره‌وری منابع انسانی یکی از بحث‌های اصلی در شرکت‌های بزرگ است و تمامی واحدهایی که به‌طور مستقیم یا غیر مستقیم با نیروی انسانی سروکار دارند باید برای افزایش بهره‌وری آن‌ها تلاش کنند. واحد رفاه یکی از واحدهای مرتبط با این مساله است که اقدامات آن به‌طور مستقیم بر افزایش بهره‌وری منابع انسانی تاثیرگذار است. در همین راستا «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» به گفت‌گو با مدیر رفاه و خدمات اجتماعی گل‌گهر پرداخت. مطهری در این گفت‌وگو از اقدامات صورت گرفته در این واحد را سخن گفته است. وی معتقد است که امکانات رفاهی این شرکت در حد نسبتا خوبی نسبت به سایر شرکت‌های کشور و استان قرار دارد. همچنین شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر امکانات رفاهی را برای مردم سیرجان نیز فراهم کرده است. در ادامه متن کامل این گفت‌و‌گو را می‌خوانید.

به‌نظر جنابعالی توجه به امور رفاهی چه تاثیری بر افزایش بهره‌وری منابع انسانی دارد؟

یکی از اصلی‌ترین مباحث مطرح در هر شرکت، افزایش بازده منابع انسانی است. از آنجایی‌که واحد رفاه با منابع انسانی شرکت سر و کار دارد، فعالیت‌های این واحد به‌طور مستقیم بر عملکرد منابع انسانی و درنتیجه بازده کاری آن‌ها اثرگذار خواهد بود و واحد رفاهی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در زمینه افزایش توان منابع انسانی پیشقدم است.

در واحد رفاهی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه اقداماتی صورت می‌گیرد؟

اگر بخواهیم بصورت تیتروار خدمات رفاهی ارائه شده به پرسنل محترم شرکت را شرح دهیم، می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد.

  • ایاب و ذهاب: ارائه خدمات ایاب و ذهاب توسط ناوگان سبک و سنگین مناسب و در شأن پرسنل شرکت گل‌گهر که در این رابطه نسبت به نوسازی ناوگان و ارائه آموزش‌های مورد نیاز جهت رانندگان خودروهای مورد اشاره برنامه‌ریزی و اقدام مناسب صورت می‌گیرد.
  • رستوران: بهسازی و توسعه فضای رستوران‌ها، ایجاد فضای مناسب جهت استراحت و سرو غذا، اجرای سیستم مکانیزه و امکان سرو سه نوع غذا، استفاده از مشاور تغذیه جهت تهیه برنامه غذایی، استفاده از مواد اولیه مرغوب و درجه یک جهت طبخ غذاها
  • استفاده از خدمات و فضای مناسب کافی شاپ جهت پرسنل
  • خدمات عمومی: اجرای شیوه‌نامه رفاهی شامل پرداخت وام‌ها و پاداش مناسبت‌هایی مانند عید غدیر، ماه مبارک رمضان، روز کارگر، روز زن و روز مرد، ۲۲بهمن، پرداخت هزینه ایاب و ذهاب فرزندان، پرداخت هزینه لباس، توزیع میان وعده روزانه، برنامه‌ریزی سفرهای تفریحی یک روزه و دو روزه پرسنل و خانواده، برنامه‌ریزی سفرهای مسافرین اربعین و راهیان نور در مقاطع خاص برگزاری جشن‌های مختلف در اعیاد و مناسبت‌های خاص، جشن دانش، جشن انقلاب، برگزاری کارگاه خلاقیت ویژه فرزندان، تهیه بلیط‌های تئاتر و کنسرت‌ها، بازدید از نمایشگاه، باغ وحش، شهر بازی مخصوص پرسنل و خانواده‌ها، استفاده از خدمات فرهنگی ارائه شده توسط موسسه فرهنگی معراج اندیشه و …

ارائه خدمات مهدکودک به مادران شاغل در شرکت و همچنین در صورت داشتن ظرفیت پدران شاغل، تهیه بلیط و هماهنگی اقامت جهت انجام ماموریت‌های همکاران، توزیع بن‌های حمایتی جهت خانواده‌های متوفیان شرکت، توزیع سبدهای حمایتی ارزاق و خوار و بار به‌صورت ماهیانه و موردی بین نیازمندان، ارائه خدمات مهمانسراها در شهرهای مذهبی و توریستی به کارکنان شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، همچنین باتوجه به اهمیت سلامت پرسنل این واحد به عنوان متولی جهت ورزش کارگری نیز فعالیت‌های نظارتی خود را در حوزه ورزش کارگری و همگانی در سطح شهرستان انجام می‌دهد. خوشبختانه چون مدیران ارشد شرکت معدنی و صنعتی گل‌‌گهر اهمیت فراوانی برای منابع انسانی قائل هستند و منابع انسانی را  یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های شرکت صنعتی معدنی گل‌گهر می‌دانند، به واحد رفاهی توجه ویژه دارند و بهبود امور رفاهی را پر رنگ و پر اهمیت می‌بینند.

در زمینه ورزش‌های کارگری کدام ورزش‌ها را در دستور کار قرار داده‌اید؟ و تا چه میزان این ورزش‌ها نتیجه‌بخش بوده است؟

این شرکت درکنار توجه به ورزش حرفه‌ای، توجه ویژه‌ای هم به ورزش کارگری دارد و در این زمینه اقدامات مناسبی صورت داده است. در کنار واحد رفاهی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر دارای باشگاه (گل‌گهر) نیز هست، در برنامه‌ریزی‌های ورزشی ارتباط متقابلی میان واحد رفاهی و باشگاه گل‌گهر وجود دارد و فعالیت‌های ورزشی مجتمع گل‌گهر در باشگاه گل‌گهر متمرکز شده است. از اقدامات انجام شده در این باشگاه می‌توان به تشکیل تیم‌های ورزشی، استفاده از مربیان مجرب، برگزاری مسابقات ورزشی در سالن‌های ورزشی که برای پرسنل تدارک دیده شده و… اشاره کرد.

امکانات و تجهیزات ورزشی بسیار خوبی در بیشتر رشته‌های ورزشی فراهم شده است و پرسنل گل‌گهر می‌توانند از این امکانات که در سطح بسیار خوبی در کشور هستند، بهره ببرند.

علاوه بر پرسنل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، خانواده‌های آنان و سایر مردم سیرجان نیز می‌توانند با حداقل هزینه از امکانات ورزشی این ورزشگاه بهره‌مند شوند؛ درواقع تمام مردم سیرجان  از این امکانات منتفع هستند.

خوشبختانه چون مدیران ارشد شرکت گل‌‌گهر اهمیت فراوانی که برای منابع انسانی قائل هستند و منابع انسانی را  یکی از مهم‌ترین سرمایه‌های شرکت صنعتی معدنی گل‌گهر می‌دانند، به واحد رفاهی توجه ویژه دارند و بهبود امور رفاهی را پر رنگ و پر اهمیت می‌بینند. مسلما امور رفاهی این شرکت جای بهبود دارد، اما در مجموع نسبت به شرکت‌های بزرگ منطقه، استان یا کشور در رتبه خوبی قرار داریم.

دیگر اقدامات انجام شده در واحد رفاه به‌خصوص اقداماتی که همه افراد از آن منتفع می‌شوند شامل چه مواردی می‌شود؟

از دیگر اقدامات واحد رفاهی ‌شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر، برگزاری جشن دانش با حضور هنرمندان برجسته  کشوری و استانی و ارائه لوح تقدیر برای خانواده‌هایی است که فرزندانشان در مقاطع تحصیلی و غیرتحصیلی مختلف حائز رتبه‌های ممتاز شده‌اند که از آنان به صورت مادی تقدیر می‌شود.

اقدام بعدی این واحد برگزاری جشن‌های انقلاب در سطح شرکت و شهرستان است. همچنین در سال‌های اخیر شرکت معدنی و صنعتی گلگهر اقدام به برگزاری ایستگاه خلاقیت در شهرستان سیرجان کرده است که با تشکیل غرفه‌های مختلف هنری، علمی، فنی، ورزشی و مذهبی و … در این ایستگاه، شخصیت‌های مطرح و توانمند شهرستان، استان و کشور و همچنین مردم و خانواده‌ها استقبال بسیار خوبی از آن کرده‌اند.

اقدام مثبت بعدی که توسط واحد رفاه صورت می‌گیرد برگزاری جشن بازنشستگی برای همکاران بازنشسته است. درمجموع باید بگوییم که خانواده محترم پرسنل شرکت گل‌گهر و مردم شریف سیرجان از جشن‌های برگزار شده در سطح شهرستان استقبال بسیار خوبی کرده‌اند.

به‌نظر جنابعالی مدیران ارشد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر چه میزان به افزایش رفاه پرسنل این مجموعه توجه دارند؟

خوشبختانه  مدیران ارشد این مجموعه به‌خصوص جناب مهندس تقی‌زاده توجه ویژه‌ای به پرسنل مجموعه دارند، نگاه ویژه و مثبت ایشان به رفاه پرسنل قابل تقدیر است و باعث بهبود خدمات رفاهی ارائه شده توسط این مجموعه شده است.