گلگهر، پیشگام حفظ محیط زیست در کرمان است

رضا جزینی‌زاده مدیرکل سازمان حفاظت محیط زیست استان کرمان
0
185

بنابر گفته مقام معظم رهبری سال جاری به‌نام اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نام‌گذاری شد و تمام مسئولین و واحدهای تولیدی کشور موظف به حرکت در راستای تحقق این امر شدند، شرکت گل‌گهر نیز به‌عنوان معین اقتصاد مقاومتی در منطقه سیرجان تلاش خود را جهت تحقق این امر صورت داده است. این شرکت بنابر وظیفه خود باید در کنار افزایش تولید بر حفظ محیط زیست نیز کوشا باشد، برای مشخص شدن میزان توجه این شرکت به مسائل زیست‌محیطی «فصلنامه تخصصی گوهر سیرجان» به گفت‌وگو با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان کرمان  پرداخت. رضا جزینی‌زاده در این گفت‌وگو بیان کرد که سیاست کلی سازمان حفاظت از محیط زیست، حفظ محیط زیست درکنار افزایش تولید در کشور است. وی در ادامه عملکرد شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را در حفظ محیط زیست خوب ارزیابی کرد و افزود سازمان محیط زیست به‌عنوان حامی محیط زیست بر فعالیت تمامی صنایع و معادن نظارت دارد و در صورت عدم رعایت قانون با متخلفان برخورد خواهد کرد. متن کامل گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید.

سازمان حفاظت محیط زیست چه استراتژی برای حفاظت از محیط زیست و درکنار آن امکان فعالیت واحدهای صنعتی دارد؟

سازمان حفاظت محیط زیست وظیفه حفاظت از اکوسیستم‌های طبیعی کشور و ترمیم اثرات سوء تخریب‌های گذشته در محیط زیست را برعهده دارد؛ همچنین این سازمان موظف است از تخریب و آلودگی جدید زیست محیطی نیز جلوگیری به‌عمل آورد. این سازمان وظیفه دارد، ظرفیت قابل تحمل محیط در جهت بهره‌وری معقول و مستمر از منابع محیط زیست را ارزیابی کند و بر بهره‌برداری ازمنابع محیط زیست نیز نظارت کافی داشته باشد. وظیفه بعدی این سازمان برخورد فعال با زمینه‌های بحرانی محیط زیست شامل آلودگی‌های بیش از ظرفیت قابل تحمل  محیط است. درکنار تمام موارد ذکر شده این سازمان به‌دنبال ارائه راهکارهای مناسب به واحدهای معدنی، تولیدی و صنعتی کشور است تا این واحدها در کنار حفظ محیط زیست امکان فعالیت و تولید را نیز داشته باشند.

با توجه به اینکه استان کرمان معدنی‌ترین استان کشور است؛ سازمان محیط زیست این استان چه راهبردی را برای رشد معادن و همچنین حفظ محیط زیست در پیش گرفته است؟

فصل الخطاب ما در سازمان محیط زیست در استان کرمان مبتنی بر رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید و صحه گذاشتن بر سیاست‌های کلی محیط زیست است که از طرف مقام معظم رهبری به سران سه قوه ابلاغ شده است. تولید و اشتغال با محوریت اقتصاد مقاومتی در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد.

از جمله اهداف ما در سازمان حفاظت محیط زیست تبیین راهکارهای جدید به‌منظور همراهی منطقی با صاحبان صنعت به منظور ارتقا سطح اقتصادی کشور و حفظ محیط زیست است که همه این‌ها در دیدگاه‌های شخص رئیس جمهور و جناب آقای کلانتری آمده است.

به‌حمدالله در دولت دوازدهم با ورود دکتر کلانتری رویکرد محیط زیست یک رویکرد همراه با صنعت و با حفظ منافع محیط زیست و رعایت توسعه پایدار تعریف شد. با رعایت استراتژی توسعه پایدار در محیط زیست، می‌‌توانیم از محیط زیست در کنار صنعت به خوبی محافظت کنیم و تولید و اشتغال را رونق ببخشیم. همه این موارد در ابلاغ سیاست‌های کلی محیط زیست از طرف مقام معظم رهبری به سران سه قوه تبیین شده است و همه  مدیران در استان کرمان موظف هستند در جهت همراهی با صنعت و همراهی با تولید و اشتغال وقت بیشتری را در جهت انجام فعالیت‌های کارشناسانه صرف کنند.

در این راستا لازم است مباحث علمی‌تر مطرح شوند و نگرش مدیران به صورت علمی با در نظر گرفتن توسعه پایدار باشد. زیرا انرژی و وقت در اختیار، باتوجه به کارهای پیش رو این فرصت را نمی‌دهد که جز مسائل علمی به چیز دیگری فکر کنیم.

با حرکت‌های جهادی که دستور صریح و محکم دکتر کلانتری رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست است، باید همراهی با صنعت، همراهی با تولید و اشتغال  با رعایت جنبه‌های زیست محیطی صورت گیرد؛ تا در کنار حفظ محیط زیست، کشور به‌سرعت به‌سمت توسعه پایدار حرکت کند. باید از موانع عبور کرد؛ و برای محقق شدن این مهم یا باید راهی یافت یا راهی ساخت. قطعا با پیشرفت علم و تکنولوژی می‌توانیم صنعت و معدن و خدمات و تولید و اشتغال و حفظ محیط زیست را درکنارهم محقق کنیم. تحقق تمامی این موارد طبق اصل ۵۰ قانون اساسی کشور و یک وظیفه همگانی است که نباید نادیده گرفته شود.

فصل الخطاب ما در سازمان محیط زیست در استان کرمان مبتنی بر رویکرد زیست محیطی دولت تدبیر و امید و صحه گذاشتن بر سیاست‌های کلی محیط زیست است که از طرف مقام معظم رهبری به سران سه قوه ابلاغ شده است. تولید و اشتغال با محوریت اقتصاد مقاومتی در دستور کار سازمان محیط زیست قرار دارد.

همکاری شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر را با سازمان محیط زیست و مجموعه‌های نظارتی زیست‌محیطی چطور ارزیابی می‌کنید؟

خوشبختانه مدیران شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر و مدیران شرکت‌های همگروه با گل‌گهر رویکرد زیست محیطی خوبی دارند. مسلما هر فعالیت معدنی و صنعتی می‌تواند به محیط زیست صدمه وارد کند، اما رعایت نکات زیست محیطی می‌تواند این مشکلات را به‌حداقل برساند؛ نقص در تمام سیستم‌‌ها وجود دارد و غیرقابل انکار است اما باتوجه به هماهنگی خوبی که مدیران گل‌گهر با حوزه محیط زیست داشته‌اند، نواقص به حداقل رسیده‌ است و درحال برطرف شدن هستند. دست‌اندرکاران و ناظران محیط زیست نیز به‌عنوان دستگاه نظارتی و حاکمیتی موظف هستند فعالیت‌های هر مجموعه را قبل از شروع، حین انجام کار و در پایان فعالیت به‌طور متوازن نظارت کنند، تا درنهایت بعد از اتمام یک فعالیت معدنی یا صنعتی، منطقه مواجه با ظهور مشکلات زیست محیطی نشود.

امروز مسئولین محیط زیست در دولت دوازدهم و در استان کرمان، رویکرد همراهی با تمام لایه‌های اقتصادی در کشور را دارند تا حفظ محیط زیست در کنار پیشرفت اقتصاد و افزایش اشتغال در کشور محقق شود.

باید یادآوری کنم که در این میان، افق روشنی پیش روی گل‌گهر وجود دارد که قطعا با همراهی و همکاری متقابل مجموعه نظارتی محیط زیست و مدیران گل‌گهر به‌خصوص مدیر مجتمع با سرعت بسیار خوبی دستیابی به این افق را میسر خواهد کرد.

کدام یک از اقدامات شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر توانسته تاثیر زیست محیطی به سزایی در منطقه داشته باشد؟

برطبق قانون، کلیه صنایع و معادن کشور که مشغول به فعالیت اقتصادی هستند موظف به ایجاد ۲۵ درصد فضای سبز در اطراف معادن خود هستند. شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر این میزان فضای سبز را در داخل مجموعه ایجاد کرده است، درکنار این امر، این مجموعه در راستای توجه مدیران ارشد مجموعه به حفظ محیط زیست اقدام به آغاز ایجاد طرح کمربند سبز از گل‌گهر به سیرجان کرده است. درواقع باید گفت که این طرح که امروز در مجموعه گل‌گهر کلید خورده و تعریف شده نشان از روحیات همکاری جدی مدیریت گل‌گهر با محیط زیست دارد.

طرح ایجاد کمربند سبز حدفاصل گل‌گهر تا سیرجان  به منظور کاهش آلودگی نظر به حرکت باد غالب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. امید است سایر صاحبان معادن و صنایع نیز با الگوبرداری از پیشگامانی چون شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در احیای محیط زیست، در کنار برداشت‌های زیست محیطی که مسلما همواره تخریب‌هایی به همراه دارد؛ قدم‌های خوب و مثبتی را نیز برای جلب رضایت مردم در حفظ حقوق زیست محیطی بردارند.